Angelus U10 Tourbillon Lumière – znovuzrodenie vo veľkom štýle

Michal Pindura 0 18.03.2015

Angelus U10 Tourbillon LumièreTakmer pochovaná manufaktúra Angelus hlási triumfálny návrat. Spoločnosť založená bratmi Albertom a Gustavom Stoltzom vo švajčiarskom meste Le Locle v roku 1891, vytvorila počas svojej existencie viacero zaujímavých hodiniek i kalibrov. Námatkovo spomenieme strojček, ktorý poháňal prvé modely Panerai s osemhodinovou rezervou chodu.

Ako na mnohé iné značky, aj na Angelus dopadol tieň quartzovej krízy. Tri desaťročia trvalo, kým Angelus mohol zásluhou manufaktúry La Joux-Perret (Prothor Holding) povstať z popola. V roku 2011 získal La Joux-Perret právo používať obchodné meno niekdajšej slávnej firmy a dnes sa pozeráme na prvé hodinky, ktoré symbolizujú razantný reštart značky Angelus. Model Angelus U10 Tourbillon Lumière by sa v terminológii Pána prsteňov dal bez preháňania nazvať návratom kráľa.

Hneď po tom, čo La Joux-Perret vykonal všetky kroky potrebné k prebudeniu značky Angelus z tridsaťročného spánku, sa rozhodol vrhnúť na vývoj nových hodiniek. Štyri roky trvajúce práce korunoval modelom, ktorý sa celkom zámerne nevydal v šľapajach historických chronografov či legendárneho 8-dňového mechanizmu. To by bolo príliš priehľadné. Namiesto predpokladaného scenára sa skice hodiniek Angelus U10 Tourbillon Lumière odvíjali od cestovateľských stolných hodín zo 60. a 70. rokov. Výsledkom sú moderné, high-tech hodinky s dekonštruktivistickým dizajnom.

Angelus U10 Tourbillon Lumière, pohľad na ciferníkPrvý model Angelus pre tretie tisícročie je všelijaký, len nie klasický. Dizajnéri a inžinieri si nič neuľahčili. Vo vnútri neobvyklého obdĺžnikového púzdra je uložený inovatívny a žiada sa napísať aj exkluzívny strojček, ktorý obsahuje komplikáciu mŕtvej sekundy (čo znamená, že sekundová ručička skackavým pohybom pripomína sekundovku quartzových hodiniek), lineárny indikátor výkonovej rezervy umiestnený na boku púzdra a samozrejme mimostredný minútový tourbillon. Zakomponovaním mŕtvej sekundy si Angelus neodpustil vtipnú narážku na quartz éru, ktorá ho takmer poslala do zabudnutia.

Lietajúci tourbillon sa nachádza vo vlastnej zafírovej vitrínke. Regulačný orgán s veľkým, 16,25-milimetrovým priemerom je usadený na robustnom a zároveň ľahkom titánovom mostíku. Tak veľký tourbillon si od kalibra pýta množstvo energie úmerné svojim rozmerom. Pre ukojenie požiadaviek 2,5 Hz regulátora je manuálne naťahovaný strojček vybavený dvomi perovníkmi, ktoré sú schopné zabezpečovať prevádzku hodiniek po dobu 90 hodín. Základná doska kalibra je dokončovaná mixom tradičných a súčasných techník. K slovu sa dostal krížový vzor, satinovanie i laserové gravírovanie. Na západkových kolesách boli najprv laserom vyryté drážky, ktoré boli v ďalšej fáze výroby vyplnené čiernym smaltom. Ostatné povrchy vykazujú znaky použitia haute horlogerie techník vrátane ručného leštenia, zrážania hrán a pieskovania.

Angelus U10 Tourbillon Lumière, púzdro obsahuje až sedem zafírových priehľadov

Angelus U10 Tourbillon Lumière, detail tourbillonu

Kvôli „ubytovaniu“ kalibra s netypickými proporciami bolo nutné navrhnúť púzdro, do ktorého sa nielen zmestí, ale bude v ňom môcť aj vyniknúť. Do úrovne 30M vodeodolné púzdro s rozmermi 62,75 × 38 × 15 mm je vyfrézované z oceľovej zliatiny BO-988. Zliatina s vyššou odolnosťou voči korózii ako bežná ušľachtilá oceľ 316L je zvonku ponechaná bez povrchovej úpravy. Čierna PVD vrstva bola pre zabezpečenie vyššieho kontrastu (lepšej viditeľnosti) titánových komponentov kalibra nanesená na vnútorné plochy púzdra. Telo hodiniek pohľady priam vyhľadáva. Dokopy až sedem tvarovaných zafírových skiel umožňuje z viacerých uhlov sledovať ciferník, strojček, indikátor výkonovej rezervy a tourbillon.

Angelus U10 Tourbillon Lumière, zadná strana hodiniekNovinka ukazuje čas úplne štandardne, návrhári sa na ciferníku nechali plne viesť pragmatizmom nemeckého dizajnu z prelomu 60. a 70. rokov. Nezaobišlo sa to však bez jednej technickej parády. Podklad ciferníka je zhotovený z konkávneho zafírového kryštálu dymovo sivej farby. Na zafírový disk boli následne transferovo potlačené tenké línie minútovej škály a logá značky. Ak máte v pamäti staré elektrónkové televízory, možno sa vám pri pohľade na krycie sklo ciferníka v hlave premietnu dnes už úsmevné spomienky na oblé obrazovky a obraz, ktorý sa po vypnutí pomaly zmenšoval, až z neho ostal len malý svetlý krúžok. Na ručičky a indexy tretej, šiestej, deviatej a dvanástej hodiny bol nanesený luminiscenčný náter Superluminova.

U10 Tourbillon Lumière je prvým modelom vzkriesenej značky Angelus, ktorá sa do všeobecného povedomia dostala prevažne zásluhou kvalitných chronografov. Do oživovania výroby sa La Joux-Perret pustil vskutku vo veľkom štýle. Limitovaná 25-kusová edícia s bližšie neupresnenou cenou bude verejnosti odprezentovaná na veľtrhu Baselworld.

Zdroj: Angelus

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.