Archimede 1950’s  – 50. roky so všetkými plusmi…aj mínusmi

Michal Pindura 0 20.01.2015

Archimede 1950'sNemecká značka Archimede v novembri aktualizovala svoju kolekciu trojručičkových oblekových hodiniek o šesticu automatických modelov 1950’s. Novinky vzdávajú hold hodinkám, ktoré vyrábali miestni hodinári po skončení druhej svetovej vojny. Napriek tomu, že sériu Archimede 1950’s poháňa japonský strojček, ktorý sa nemôže pôvabom exteriéru rovnať napríklad s ručne naťahovaným kalibrom Junghans JH687, osádzaným do limitovaných modelov Archimede Pilot OR2, jedná sa o robustné, spoľahlivé riešenie s priaznivým dopadom na cenu hodiniek.

Pre elegantné novinky bol zvolený samonaťahovací kaliber Citizen Miyota 9015, čiže strojček s rovnakou funkcionalitou ako jeho známejší švajčiarsky rival ETA 2824. Japonský štvorhertzový mechanizmus s pohybovou rezervou 42 hodín je pomerne často používaný menšími značkami, ktoré buď nemajú prístup k Swiss Made kalibrom, alebo nechcú, aby sa ich cena premietla do predajnej ceny hodiniek.

Z fotografií je zrejmé, že strojček 9015 nie je žiadny krásavec. Rovné plochy rotora síce dostali lúčovú úpravu a mostíky zdobia Ženevské pruhy, no pohľad na prácu kalibra nebude asi patriť k činnostiam, z ktorých by ste mali ktovieakú potechu. Škoda, že Archimede nezvážil aspoň možnosť voľby personalizovaného rotora. Táto doplnková služba je ponúkaná u viacerých modelov značky. Čo zanedbal strojček, má za príplatok 80 € šancu dobehnúť vygravírovanie textu do viečka.

Keď však hodinky nebudeme posudzovať iba podľa strojčeka s obyčajnejším výzorom, zistíme, že máme pred sebou vydarené kúsky, ktoré sa pýšia púzdrom s hrúbkou len 9,8 mm. Navyše, dizajnéri z nemeckého Pforzheimu púzdru opticky ubrali ďalšie milimetre trikom s akrylátovým sklíčkom. Hoci je plexisklo náchylné na poškrabanie a absenciou okružia sa mäkký materiál vystavil rôznym nehodám úplne napospas, práve chýbajúce okružie je príčinou, prečo 39 mm púzdro vyzerá štíhlejšie, než v skutočnosti je.

Archimede 1950's vyzerajú tenšie, než v skutočnosti sú

Archimede 1950's, viečko a jednoducho zdobený kaliber

Pri pohľade na hodinky z pravej strany trochu zamrzí veľkostne neprispôsobená korunka. Všimnite si, jej priemer je zreteľne väčší ako výška oceľového púzdra. Na jednu stranu môže väčšia korunka znamenať zlepšenie ergonómie ovládania, ale v tomto konkrétnom prípade sa zdá, akoby Archimede chcel ušetriť a korunku si jednoducho požičal z niektorého iného modelu.

Archimede 1950’s určite nie sú bezchybné. Lenže ak zoberieme do úvahy, že ich poslaním je pripomenúť hodinky z 50. rokov, potom sa nad strohosťou strojčeka, väčšou korunkou a nižšou vodeodolnosťou 30M dá milosrdne prižmúriť oko. Komu by to ako argument nestačilo, toho možno obmäkčia ceny. Modely s koženým remienkom sú cez internetový obchod výrobcu k dispozícii za 495 € a verzie s mesh náramkami za 575 €.

Zdroj: Archimede

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.