Breitling Chronoliner – kapitánske hodinky s atmosférou 50. rokov

Michal Pindura 0 03.03.2015

Breitling ChronolinerČo je to história? Niekto minulosť vníma ako niečo dávno zabudnuté, iní históriu berú ako učiteľku života, ďalší v nej dokážu zakaždým nájsť osoh aj pre modernú prítomnosť. Uhádnuť, do ktorej skupiny patrí značka Breitling, je malinou. Švajčiarsky výrobca je minulosťou doslova posadnutý. Azda pri každých jeho hodinkách nájdete hoci nepatrný odkaz na modely, ktoré svojou slávou preklenuli neúprosnosť času. Niekedy to prináša len drobné vylepšenia klasických časomerov, inokedy – ako práve teraz – zrod úplne novej línie. Breitling Chronoliner prichádza s neopozeraným vintage dizajnom a tradičnými funkciami.

Novinka, ktorá si debut odkrúti na blížiacom sa veľtrhu Baselworld, je určená pre pilotov, ale zacielenie na zodpovedných mužov v kokpite nie je také okaté, ako sme u tejto kategórie hodiniek zvyknutí. Kým väčšina leteckých hodiniek dneška bazíruje na technických aspektoch lietania, Chronoliner sa prikláňa skôr k oživeniu zlatého veku obchodnej leteckej dopravy v polovici 20. storočia. Breitling o novej kolekcii hovorí, že bola inšpirovaná kapitánskymi hodinkami z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov. My ku vzhľadu novinky ešte dodáme – aj keď pôsobí oveľa pokojnejšie – že čiastočne pripomína niektoré modely radu Navitimer.

Breitling Chronoliner parí do rodiny GMT chronografov. Centrálne uložená 24-hodinová ručička svetobežníckej komplikácie je od ostatných ručičiek odlíšená dĺžkou, štíhlosťou a hrotom v podobe červenej šípky. Tretie časové pásmo umožňuje novinka odpočítať na lunete s rámikom z čiernej keramiky. Istý úchop pri otáčaní obojsmernej lunety zabezpečujú výrazné výstupky. Manipuláciu s okružím by vďaka nim nemala spôsobovať problémy ani s nasadenými rukavicami.

Breitling Chronoliner budú oficiálne predstavené na Baselworlde 2015

Breitling Chronoliner, skrutkovacie viečko

Komplikácia 1/4s chronografu je na ciferníku rozložená v jeho ľavej polovici. 30-minútový totalizér sa nachádza pri dvanástej, 12-hodinový pri šiestej a priebežné sekundy zobrazuje register na pozícii deviatej hodiny. Trojica sčítačov má špinavo biely podklad, ktorý ich vizuálne oddeľuje od indexov a ručičiek potiahnutých bielou luminiscenčnou zmesou. O rovnováhu ciferníka sa stará obdĺžnikové okienko dátumovky na tretej hodine.

Breitling Chronoliner - kapitánske hodinky s atmosférou 50. rokovSrdcom i mozgom nového modelu sa stal automat Calibre 24. Ako ste asi vytušili z layoutu ciferníka, základom pre strojček, ktorý sa etabloval v modeloch Navitimer World, bol kaliber ETA Valjoux 7754. Strojček s výkonnou rezervou 42 hodín obsahuje 25 kameňov, osciluje na frekvencii 28800 v/h a rovnako ako všetky kalibre Breitling sa môže pochváliť COSC certifikátom presnosti.

Za normálnych okolností si u strojčeka novinky musíte vystačiť s predstavivosťou – kaliber je od okolia oddelený pevným skrutkovacím viečkom s vyobrazením dvoch lietadiel. Relatívne veľké 46-milimetrové púzdro hodiniek je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Telo zacelené vypuklým zafírovým sklom s obojstranným antireflexom odolá vode do úrovne 100M.

Zatiaľ dvojčlenná séria Breitling Chronoliner ponúka výber medzi variantom so sedemradovým oceľovým ťahom Navitimer (ref. Y2431012|BE10|443A) a verziou s meshovým náramkom Ocean Classic (ref. Y2431012|BE10|152A). Ceny budú oficiálne oznámené v priebehu tohtoročného Baselworldu.

Zdroj: Breitling

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.