Breitling Transocean 38 – menšie, menej komplikované a unisexové
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 12.10.2014
Rozmach leteckej dopravy na pomedzí 50. a 60 rokov bol pre spoločnosť Breitling impulzom k rozbehnutiu vývoja vysoko presných hodiniek, ktoré odolajú nárazom, magnetickým poliam a vode aj vo väčších hĺbkach. S týmito predsavzatiami prišiel v roku 1958 na svet prvý model radu Transocean. Presadenie sa automatu s decentnou eleganciou, považovaného za jeden z hviezdnych produktov značky, bolo okamžité.
Za vyše päť dekád v službe letectva sa len máloktorý model odvážil deliť spotrebiteľské publikum radu Transocean medzi mužov a ženy. O niečo sa pokúšali už chronografy Transocean Chronograph 38, ale stále to nebolo ono. Až s uvedením najnovších interpretácií firemnej klasiky, modelov Breitling Transocean 38, je výber pohlavia budúceho nositeľa hodiniek naozaj benevolentný. 38 milimetrov priemeru ich oceľových púzdier s vodeodolnosťou 100M je len začiatkom zbližovania s cestovania chtivým dámskym osadenstvom. V budovaní vzťahu so ženami púzdra pokračujú hrúbkou 12,75 mm, stenčeným okružím a výrazne zaoblenými úchytmi náramku, ktoré lepšie kopírujú aj subtílnejšie zápästia.
Ani na ciferníkoch Breitling nepovoľuje z unisex snaženia. Čierno-šedý diktát podkladovej plochy, leštených luminiscenčných centrálnych ručičiek a indexov narúša historické zlaté logo značky, ktoré svojím ozdobným fontom rozbíja náznaky leteckej priamočiarosti. V podobnom duchu pokračuje dvojitá apertúra dátumu na dvanástej hodine. Keďže nadpis dnešného článku hovorí o menšom počte komplikácií, dátumovka je jednoduchá, nejedná sa o tzv. Big Date, hoci spracovanie s veľkým predeleným okienkom by k tomu mohlo zvádzať. Druhou a poslednou prídavnou komplikáciou modelov Transocean 38 je minimalisticky spracovaná malá sekundovka na šiestej hodine.
Ak ste si všimli, že sa o novinke bavíme v množnom čísle, zrejme ste začali tušiť, že Breitling má ešte čosi v talóne. Tým niečím sú varianty ciferníka, z ktorých je náklonnosť k ženám viac než evidentná. Verziami s perleťovým podkladom a ciferníkom z rovnakého prírodného materiálu doplneného brúsenými diamantmi vsadenými do indexov, sa z predtým váhavého modelu s čiernym ciferníkom, ktorý balansuje na hranici pánskeho a dámskeho štýlu, stáva čisto ženská záležitosť. Kto by si stále neprišiel na svoje, tomu sa núka ešte možnosť ortuťovo strieborného ciferníka.
Za reliéfnym viečkom so štylizovaným vyobrazením breitlingovských lietadiel osciluje na frekvencii 4 Hz (28800 v/h) zotrvačka samonaťahovacieho mechanizmu Calibre 16. Úradom COSC certifikovaný kaliber síce nepatrí do privilegovanej skupiny in-house mechanizmov, ako drobnú kompenzáciu však ponúka priaznivý dopad na cenu. Za základný model vybavený oceľovým mesh náramkom, navrhnutým podľa pôvodných časomerov z 50. rokov (na fotografiách), v obchode zaplatíte 4500 eur. Breitling Transocean 38 bude k dispozícii aj s perforovaným náramkom alebo koženým remienkom.
Zdroj: Breitling