Certina Chronographe DS-8 Phase de Lune – trochu iné Certiny

Michal Pindura 0 21.06.2015

Certina Chronographe DS-8 Phase de Lune, model s koženým remienkom a antracitovým ciferníkomVeľtrh Baselworld 2015 skončil pred bezmála tromi mesiacmi, ale poniektorí výrobcovia svojich žolíkov, ktorí do výstavných stánkov vábili davy návštevníkov, doteraz náležite nespropagovali. Jedným z nich je švajčiarska Certina. Ak by sme mali zájsť do podrobností, zobrali by sme si za príklad pánsku novinku Chronographe DS-8 Phase de Lune. Na internetových stránkach značky sa v čase písania článku o tomto elegantnom a podľa nášho názoru vydarenom modeli nachádzali dohromady strohé dve vety doplnené jedinou fotografiou. Pritom ide o hodinky, aké nemajú v ponuke Certiny páru.

Ako to myslíme? Letmý pohľad na hodinky prezradí, že Certina „navarila“ model s indikátorom lunárnych fáz a dátumovkou. To by však na výsadné postavenie sotva postačovalo. Chronographe DS-8 Phase de Lune pridáva ku graficky príťažlivo stvárneným stavom mesiaca aj ich slovné vyjadrenia a priemernú dobu trvania mesačného cyklu.

Certina Chronographe DS-8 Phase de Lune, model s oceľovým náramkom a strieborným ciferníkomAk by sme mali pokračovať, rozpísali by sme sa o nanovo navrhnutom chronografe, v ktorom je 12-hodinový sčítač nahradený okienkom umiestneným vo vrchnej polovici 60-minútového registra (pozícia druhej hodiny) a nevynechali by sme ani zapustenú malú sekundovku, ktorá namiesto klasickej ručičky presedlala na otočný disk s vyznačenou červenou linkou. Chronograf pre meranie sekúnd využíva centrálnu sekundovku s trhaným „sweep“ pohybom, ktorému pre jeho pôvod v quartz pohone časť hodinárskych fajnšmekrov nemôže prísť na chuť a druhá ho naopak zbožňuje.

Staviť všetko iba na kartu pútavého ciferníka a menej častých funkcií by bolo zo strany Certiny priveľkým hazardom. Ako poistka bol preto zvolený tepelne kompenzovaný quartz strojček ETA G10.962 BH PRD Precidrive. Švajčiarsky strojček so štyrmi rubínovými ložiskami má v porovnaní s bežnou quartz produkciou približne desaťnásobne vyššiu presnosť. Mechanizmus patriaci do osvedčenej rodiny Thermoline si s jednou 1,55 V gombíkovou batériou teoreticky vystačí po dobu 38 mesiacov.

Novinka sa veľkosťou oceľového púzdra 41 mm zavďačí tým chlapom, pre ktorých by bol milimeter naviac veľa a milimeter menej zase málo. Certina sa podlezením pánskeho priemeru č. 1, za ktorý býva považovaný 42 mm, pokúsila priblížiť model Chronographe DS-8 Phase de Lune spoločensky ladeným hodinkám, tzv. oblekovkám. A aj keď je o chlp rozmernejší, zahraničné zdroje uvádzajú, že na zápästí pôsobí menší, než v skutočnosti je.

Certina Chronographe DS-8 Phase de Lune, model s koženým remienkom a strieborným ciferníkomPúzdro s vodeodolnosťou 100M je z prednej strany chránené zafírovým sklíčkom. V databanke švajčiarskych výrobcov hodiniek SwissTime sa pri sklíčku píše o obojstrannej antireflexnej úprave, čo by bolo u Certiny nóvum. Až dosiaľ mali jej hodinky antireflex len jednostranný. Pod zafírovým kryštálom sa v závislosti od modelu nachádza ciferník v antracitovej (ref. C033.450.16.081.00), čiernej (C033.450.11.051.00) a striebornej farbe (C033.450.16.031.00). Aj napriek tomu, že ciferník zobrazuje pomerne veľké množstvo informácií, plocha nepôsobí prepchato ani neprehľadne. Zadné viečko je pevné s reliéfnou korytnačkou – znakom systému DS (Double Security).

Certina Chronographe DS-8 Phase de Lune pôjde do predaja v dvoch verziách vybavených koženým remienkom a v troch spárovaných s náramkom z ušľachtilej ocele 316L. Maloobchodná cena sa podľa modelu bude pohybovať od 730 do 760 eur.

Zdroj: Certina

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.