Eterna Royal KonTiki Chronograph GMT – technicky skvelé, ale čo dizajn?

Michal Pindura 0 17.02.2015

Hodinky Eterna Royal KonTiki Chronograph GMTNa veľtrhu Baselworld 2015 predvedie značka Eterna jednu z mnohých črtajúcich sa alternatív, ktorými plánuje vyžmýkať aj poslednú kvapku z potenciálu in-house strojčeka Calibre 39 a jeho variácií. Nevšedne sfarbený automat Eterna Royal KonTiki Chronograph GMT bude prvým hostiteľom mechanizmu Calibre 3927.

Manufaktúrny kaliber 39 je pre Eternu rodinným striebrom. Strojček, ktorého vývoj začal v roku 2007, ponúka širokú variabilitu od manuálne naťahovaného dvojručičkového prevedenia po automatický chronograf vybavený stĺpikovým kolesom a flyback komplikáciou. Dovedna 88 rôznych variácií dáva inžinierom značky silný argument k podopreniu tvrdení, že Calibre 39 sa môže smelo postaviť v súčasnosti takmer referenčnému strojčeku ETA Valjoux 7750. Prečo nie. Kaliber s robustnou konštrukciou a systémom guľôčkových ložísk Spherodrive sa v budúcnosti, kedy dôjde k existenčnému obmedzeniu dodávok komponentov zo strany Swatch Group, môže stať jednou z plnohodnotných náhrad najpoužívanejšieho chronografového kalibra dneška.

Na skompletizovanie technických informácií o Calibre 3927 si budeme musieť počkať do 19. marca, ale už teraz vieme dosť, aby sme sa mohli na pohonnú jednotku novinky radu Royal KonTiki pozrieť bližšie. Nový kaliber je samonaťahovací a poskytuje slušnú 60-hodinovú rezervu chodu. Keď detailnejšie preskúmate ciferník, všimnete si, že sa nejedná o štandardný tri-compax chronograf, ale o 12-hodinový chronograf s flyback funkciou a prídavnými komplikáciami druhého časového pásma (GMT) a dátumu.

Eterna Royal KonTiki Chronograph GMT

Pravý subciferník s dvomi ručičkami slúži na zaznamenávanie odstopovaných hodín a minút. Toto nie celkom bežné riešenie si osvojili najmä high-end modely prestížnych značiek. Zobrazenie viac ako jednej časomernej informácie na jedinom registri šetrí miesto a zjednodušuje odčítanie nameraných hodnôt. V kontexte prémiovej formy chronografu treba spomenúť, že Royal KonTiki Chronograph GMT sa s omnoho drahšou konkurenciou nepúšťa do boja, a ak áno, tak rozhodne nie cenou. Potešiteľná je tiež správa, že chronometrová presnosť kalibra novinky bude certifikovaná úradom COSC.

Nadmieru vydarené vnútorné vybavenie hodiniek strieda o čosi menej presvedčivý dizajn. Oceľové púzdro s priemerom 45 mm robí, čo môže – kombinuje brúsený povrch s dielcami pokrytými vrstvou čierneho PVD, pridáva keramiku i pogumované prvky, no akosi tomu chýba iskra. Svoje robí aj zbytočne farebný ciferník. Na základe dvoch renderovaných obrázkov by sme ale neradi vynášali definitívny ortieľ. Baselworld novinku ukáže v „živom“ a veríme, že lepšom svetle. Nakoniec, z farbami hýriaceho ciferníka sa môže ľahko stať nezameniteľné poznávacie znamenie hodiniek.

Eterna Calibre 39 vo verzii chronografu so stĺpikovým kolesom

Stredové články oceľového náramku sú rovnako ako korunka a tlačidlá chronografu pogumované. Skrutky na okruží pre zmenu pokrýva čierne PVD. Ostatné čierne elementy na púzdre sú vymodelované z keramickej zmesi. Mimochodom, pätica skrutiek a ich rozmiestnenie má svoj vzor v logu značky Eterna. To v schematickej podobe odkazuje na firemnú technológiu Spherodrive, ktorá v modeloch Eterna znižuje straty energie na ceste od perovníka k ozubenému súkoliu.

Koľko by ste boli ochotní utratiť za hodinky s konštrukčne zaujímavým in-house strojčekom? Ak sa v oblasti hodiniek orientujete natoľko, že dokážete uznať penzum práce, ktoré bolo treba vynaložiť na vývoj manufaktúrnych kalibrov, potom vám pri ohlásenej maloobchodnej cene 7550 eur napadnú zrejme výrazy ako opodstatnená a viac než primeraná. Keby sme však tieto hodinky recenzovali a vyzerali by tak, ako na renderoch, do kolónky mínusov by sme bez dlhého rozmýšľania pripísali riadok o dizajne bez potrebnej iskry. Čo na Eterna Royal KonTiki Chronograph GMT poviete vy?

Zdroj: Eterna

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.