Girard-Perregaux Neo-Tourbillon with Three Bridges – do roku 2014 po novom
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 10.04.2014
Ak by ste mali vybrať z produkcie manufaktúry Girard-Perregaux jeden model naozaj typický pre túto švajčiarsku značku, ktorý by to bol? Nie náhodou trojmostíkový tourbillon? Pravdepodobne áno. Kultové kreácie Tri Bridges Tourbillon sú mnohými považované za jedny z najzaujímavejších, ale zároveň najviac podhodnotených haute horlogerie hodiniek. Ich koncepcia je odvodená od konštrukcie vreckových hodiniek Girard-Perregaux z konca 19. storočia, ktorých dizajn si nechal Constant Girard patentovať v Spojených štátoch. Moderná podoba „troch mostov“ je neoddeliteľnou súčasťou firemnej identity od roku 1991.
Na Baselworlde 2014 Girard-Perregaux predstavil vzhľadovo i mechanicky aktualizovanú verziu Neo-Tourbillon with Three Bridges. Novinka, čo sa týka výzoru, najmarkantnejšie zmenila stavbu samotných mostíkov. Predtým plné kotviace bloky v tvare šípky sú dnes skeletonizované. Model pre rok 2014 navyše tradičné zlato mostov nahradil titánom s príťažlivou antracitovo šedou PVD úpravou, ktorá matný povrch získala pieskovaním. Od mostíkov je len na skok ku kalibru. Ako inak, novému a in-house. Na GP09400-0001 je nové takmer všetko. Je väčší (36,6 × 8,21 mm), má inovovanú klietku tourbillonu s priemerom 14,44 mm (80 komponentov, 0,25g) a zväčšený perovník s kapacitou cca 70 hodín rezervy chodu. Strojček zložený z 245 dielov a 27 syntetických rubínov pracuje na frekvencii 21600 v/h (3 Hz).
Girard-Perregaux Neo-Tourbillon with Three Bridges dorazia na trh so 45 mm púzdrom z 18-karátového ružového zlata. Púzdro s vodeodolnosťou 30M samo o sebe nevyčnieva, všetku pozornosť prepúšťa kalibru viditeľnému z oboch strán vďaka dvojici antireflexných zafírových kryštálov. Spredu sú zreteľne rozlíšiteľné vertikálne usporiadané prvky masívneho bubna perovníka, nanovo vymodelovaných obrysových ručičiek a samozrejme tourbillonu s kompletnou rotáciou za 60 sekúnd. Po otočení hodiniek budete chvíľu na pochybách, kam sa podel rotor automatického navíjania. Avšak po preskúmaní vyfrézovaných otvorov za perovníkom zistíte, že mikrorotor z bieleho zlata sa šikovne ukryl za ruténiovú základovú dosku.
Cena hodiniek s čiernym, ručne štepovaným remienkom z kože aligátora by sa podľa odhadov mala pohybovať okolo 140000 eur.
Zdroj: Girard-Perregaux