Junghans Force Mega Solar – Nemec pre tých, ktorí nechcú Japoncov

Michal Pindura 0 21.09.2014

Junghans Force Mega Solar, model 018/1132.44Je to iba tažko uveriteľné, ale prvenstvo v oblasti výroby rádiom riadených náramkových hodiniek nedržia Japonci. Ani Citizen, ani Casio neboli v sfére, v ktorej majú dnes bezmála výhradné postavenie, priekopníkmi. Už v roku 1990 zakomponovali technológiu synchronizovania času so vzdialeným vysielačom do hodiniek inžinieri nemeckej značky Junghans.

Na začiatku deväťdesiatych rokov, kedy bol s istou dávkou zveličenia vrcholom pokroku solárny článok v kalkulačkách, predstavoval model Mega 1, schopný príjmu rádiového signálu, ozajstný výlet do budúcnosti. V roku 1993 Junghans zapracoval aj na napájaní a práve solárny článok dosadol v skladačke inovácií na vopred vytýčené miesto. V ďalšom roku sa inžinierom podarilo presunúť anténu vysielača, predtým súčasť remienka, do nekovového púzdra. Rok 1995 už priniesol v podaní schramberskej značky fúziu rádiovej technológie, solárneho napájania a keramického púzdra.

Junghans Force Mega Solar, modely 018/1435.44 a 018/1434.44

Junghans Force Mega Solar, modely 018/1132.44 a 018/1436.44

Tak ako japonská konkurencia, aj najnovšia generácia vysielača používaného v hodinkách Junghans, je multifrekvenčná. V praxi to znamená možnosť príjmu dlhých vĺn časového signálu, šírených stanicou DCF77 neďaleko Frankfurtu nad Mohanom, ktorá je napojená na atómové hodiny vo Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) v Braunschweigu a tiež príjmu signálu z dvoch vysielačov v Japonsku (JJY40 a JJY60) a stanice WWVB v USA. Čas v hodinkách Junghans je vrátane dátumu synchronizovaný automaticky v denných intervaloch s tým, že ak sa hodinky ocitnú mimo dosahu signálu, fungujú v klasickom quartz režime.

Junghans Force Mega Solar, spravovanie púzdraV roku 2011 sa s uvedením dizajnovo triezveho radu Force Mega Solar naplno rozvinul potenciál spojenia multifrekvenčné rádio – solárny článok – 40,4 × 8,2 mm keramické púzdro. S výkonovou rezervou až 21 mesiacov sú tieto pánske modely vybavené strojčekom J615.84 nielen pastvou pre oči každého, kto sa vyžíva v čistote línií (typický vyznávač charakteristického Rado vzhľadu), ale aj pre fanúšika technológií. Pri všetkej úcte k dizajnu „made in Japan“, vkusu bežného Európana je výzor hodiniek Junghans Force Mega Solar pravdepodobne bližší.

Analógovo-digitálny ciferník s digitálnou LCD dátumovkou a trojicou centrálnych ručičiek, sa s výnimkou modelu 018/1434.44 nesnaží o skrývanie solárneho článku. Naopak, jeho príznačné zvislé pruhy a špecifické zafarbenie dodávajú najmä modelu so zlatými PVD aplikovanými indexami a ručičkami auru futurizmu 80. rokov. Z pohľadu nasadených materiálov sa žiadny návrat do minulosti nekoná. Už spomenutej keramike sekunduje sklíčko zo zafírového kryštálu a skladacia spona z odolného titánu. Po zosumarizovaní vlastností jednotlivých zložiek stojí pred spotrebiteľom takmer nepoškriabateľný celok, ktorý by si svoj vzhľad mohol zachovať aj po rokoch nosenia. Trochu zamrzí akurát vodeodolnosť 50M, dvojnásobná hodnota sa priam žiadala.

Nové modely Junghans Force Mega Solar sú v predaji už aj na Slovensku. Maloobchodná cena sa na našom trhu pohybuje okolo sumy 1200 eur.

Zdroj: Junghans

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.