Komplikovaných hodiniek pribúda. Kto ich v budúcnosti opraví?

Michal Pindura 2 27.01.2016

Kompletovanie kalibra vreckových hodiniek Girard-Perregaux Tourbillon with Three Gold BridgesKaždé mechanické zariadenie z času na čas potrebuje navštíviť servis. Hodinky nie sú výnimka. Ozubené kolesá, zotrvačky, pastorky či pružiny treba vyčistiť a namazať. Ak majú byť opravy, prípadne pravidelná údržba vykonané odborne, zverenie hodiniek do rúk vyškoleného hodinára je nevyhnutné.

S rýchlym rastom trhu luxusných hodiniek v poslednom desaťročí sa k spotrebiteľom na celom svete dostalo obrovské množstvo komplikovaných high-end modelov. Jeden príklad za všetky: drvivá väčšina z desaťtisícov tourbillonových hodiniek si našlo svojho majiteľa za ostatných dvadsať rokov. Je viac než pravdepodobné, že v nasledujúcich dvadsiatich rokoch poputujú do servisu. A nie raz.

Generálna údržba alebo zložitejšia oprava hodiniek si vyžadujú náležitý čas. Demontáž, vykonanie potrebných úkonov a opätovné zloženie mechanického strojčeka trvá prakticky rovnako dlho, ako kompletovanie kalibra priamo vo výrobe. Ak si uvedomíme, koľko komplikovaných (samozrejme aj konštrukčne jednoduchších) hodiniek musia servisy ročne prijať a do rovnice zakomponujeme zvyšujúci sa objem ich produkcie, vyjde nám, že opravy budú trvať dlhšie a budú drahšie.

Expanzná schéma komplikovaných hodiniek Audemars Piguet Royal Oak Grande Complication, Caliber 2885Servis komplikovaných hodiniek je nákladný už dnes. Ceny generálnych opráv modelov s cenou okolo 10-tisíc eur sa pohybujú rádovo v stovkách eur. Údržba hodiniek, ktorých cenovka obsahuje šesť cifier, neraz zhltne tisíce eur. Kým s finančnou náročnosťou sa zákazníci, ktorí si takého hodinky môžu dovoliť, vedia vyrovnať, s čakacími dobami je to horšie. Nie je ničím nezvyčajným, ak sa štandardná doba opráv – zvlášť tých, kedy sa hodinky pre ich zložitosť posielajú podnikovým hodinárom, počíta na týždne alebo rovno mesiace. Absurdné? Ani nie. Jemné remeslo si pýta jemný prístup, ktorý sa nedá uponáhľať.

V kontexte napnutej situácie v oblasti zamestnanosti v hodinárskom priemysle sa problém s cenou a trvaním servisných zásahov stáva ešte vypuklejším. Hodinárske spoločnosti (ako každé iné) venujú oveľa viac zdrojov – či už ľudských alebo investičných radšej výrobe, než popredajným službám. Všimnite si, ako často sa píše o novovybudovaných závodoch, o zvyšovaní produkcie, a aké skúpe sú marketingové oddelenia na informácie, týkajúce sa služieb, ktoré prichádzajú k slovu po predaji hodiniek. O mnohom svedčí tiež porovnanie rozlohy výrobných hál a oddelení, ktoré vo Švajčiarsku označuje francúzsky výraz „Le service après-vente“.

Z krajiny Helvétskeho kríža bolo v roku 2014 vyvezených bezmála 29 miliónov hodiniek. V tomto čísle sú zahrnuté aj desiatky tisíc prémiových komplikovaných modelov. Kvôli nesúladu výroby a kapacít popredajných služieb vznikne v blízkej budúcnosti – takmer s istotou – úzke hrdlo, ktorého nepriaznivé dôsledky pocítia v prvom rade zákazníci.

Zdroj: Swiss Time

Pridať komentár

Komentáre (2)

Dawe

,,Generálna údržba alebo zložitejšia oprava hodiniek si vyžadujú náležitý čas.,,

… v podani niektorých manufaktúr môže táto údržba vyzerať tak, že počas trvania kedy vypijete ponuknutu kávu Vám vymenia na počkanie cely modul a odkráčate spokojne domov.

,,Nie je ničím nezvyčajným, ak sa štandardná doba opráv – zvlášť tých, kedy sa hodinky pre ich zložitosť posielajú podnikovým hodinárom, počíta na týždne alebo rovno mesiace.,,

…skuste odoslať model ktorý ma v názve Grande Complication z rangu ako Patek Philippe, Vacheron Constantine, Piaget, Jaeger LeCoultre, Brequet, …
oznámia Vám niečo ako, že tento model dokážu servisovať pripadne opraviť ,,iba,, dvaja ich Majstri hodinári, bude to trvať ,,iba,, niekoľko mesiacov od registracie a bude to stáť ,,iba,, toľko tisíc eur.
Pošlu Vám adresu servisneho miesta kde Vás radi uvidia prip. adresu oficiálneho butiku najbližśieho k Vášmu bydlisku kde môžte hodinky zanechať.

U známych manufaktúr mate k jednotlivým modelom hodiniek veĺmi dobrú dokumentáciu, u starších modelov spristupňujú archív a častokrát sa dopatrate k celému príbehu Vašich hodiniek.

Ale u nezávislych hodinárov je situácia trochu iná. Ak ste šťastlivec ktorý mate takéto hodinky musíte si položiť otázku kto Vám ich bude servisovať po jeho smrti ?
Mnohé geniálne riešenia totiž boli patentované a svojho času veľmi chránene, preto sa kľudne môže stať, že v krajine v ktorej aktuálne žijete nenajdete jediného hodinára ktorý by to bol schopný opraviť. Nie, žeby neporozumel danému technickému riešeniu, ale niektoré riešenia jednoducho nebudú mať dostupne náhradne diely a ani žiadna podobná nahrada nebude existovať.

Ostane Vám asi možnosť kontaktovať nejake hodinárske študio, niečo ako združenie nezávislich hodinárov a uprosiť ich aby Vám hodinky servisovali,
pripadne dany dielec vyrobili. Rovnako to bolo aj v mojom prípade ,keď k dedkovým hodinkám – regulátorom som potreboval súčiastku ktorá nemala ani 2mm, a žiadnou inou zo stoviek iných hodiniek ju nebolo možne pre jej špecifický tvar nahradiť.
Nakoniec ju vyrobili na CNC stroji a regulátor sa po rokoch rozbehol.

Tak čo už viete kde budete servisovať Vaše Breitlingy za ktoré ste utratili 10€ ?

Johann

Nuž, naozaj nepatrím k tým chudobnejším (teda zatiaľ, človek nikdy nevie, čo mu budúcnosť prinesie). Napriek mojej záľube v pekných veciach a skutočnosti, že si rád doprajem tzv. drobný luxus, by som dosť zaváhal a to aj keby som na to mal,pri kúpe hodiniek s viacerými komplikáciami. Iste, parádne skonštruované hodinky si naozaj zaslúžia obdiv a uznanie ich tvorcom, ale z hľadiska praktického, napr. možnosti denného nosenia alebo prehľadu na ciferníku je ich prínos sporný a to aj pre snobov. Vždy bolo jednou z ľudských vlastností predvádzanie sa typu „ja na to mám“ a tak to bude aj po budúce veky. Aj preto budú hodinári stále tvoriť nové a ešte komplikovanejšie modely. Hodinky však naozaj nemusia mať nejako zvlášť komplikovaný dizajn, aby boli krásne. Aj tu platí to staré známe a to vo všetkých smeroch – menej je niekedy viac. Keď k tomu pridáme spoľahlivý, pekný a opraviteľný strojček, čo chcieť viac?