Louis Moinet Jurassic Watch – prehistorický chronometer

Michal Pindura 0 10.06.2015

Louis Moinet Jurassic WatchAkoby sa dohodli. V čase, keď si do svetových a tiež slovenských kinosál razia v hollywoodskej snímke Jurský svet cestu oživené prehistorické jaštery, sa ľudia zo švajčiarskej manufaktúry Louis Moinet rozhodli, že teraz je tá správna doba na to, aby aj oni prispeli v poradí už do niekoľkej vlny záujmu o gigantické živočíchy, ktoré vládli našej planéte počas druhohôr. Určite je každému jasné, aký príspevok máme v súvislosti s hodinárskou spoločnosťou namysli.

Na rôzne nezvyčajné a uletené nápady, ku ktorým hodinky s tematikou dinosaurov radíme, má Louis Moinet slabosť. Na ciferníkoch kolekcie Mecanograph City sa už ocitli fragmenty lunárnych meteoritov a iných hornín zo vzdialeného vesmíru. Limitované série Treasures of the World pre zmenu nechávali vyniknúť nerastné bohatstvo Zeme.

Austrálsky opál, labradorit či skamenené exotické drevo sú však v porovnaní s materiálom zakomponovaným do chronometrovo presnej novinky iba slabým a príliš súčasným odvarom. Louis Moinet Jurassic Watch sú prvé hodinky, ktorých ciferník – presnejšie jeho podkladová doska – je vyrobený z fosilizovanej kosti dinosaura, starej približne 145 – 200 miliónov rokov.

Skamenená kosť – surovina na zhotovenie ciferníka bola objavená na bližšie nešpecifikovanom nálezisku v Severnej Amerike. Renomovaný geológ Dr. Andreas Stucki ju v spolupráci s múzeom Sauriermuseum vo švajčiarskom Aathale priradil štvornohému dinosaurovi z rodu veľkých bylinožravcov, do ktorého patrí aj známy, 50 ton vážiaci Diplodocus.

Louis Moinet Jurassic Watch, ciferník vyrobený zo skamenenej kosti dinosaura

Z nájdenej fosílie boli vyrezané a následne starostlivo vybraté kusy s dostatočnou hustotou a požadovanou textúrou. V procese ďalšieho opracovávania sa materiál brúsil a leštil. Po týždni strojovej i ručnej práce sa z kosti dinosaura stane len 0,65 mm hrubý plátok s krvavočerveným sfarbením, ktorý sa uloží doprostred ciferníka.

Keď sa odpútame od bombastickej PR masáže a z modelu Louis Moinet Jurassic Watch obrazne strhneme škrupinku senzácie, ostanú pred nami stáť vysoko presné pánske hodinky s púzdrom z 18-karátového ružového zlata. Do 43,5 mm tela hodinári vložili certifikovaný chronometer nasadzovaný v rade Mecanograph. Strojček, ktorý v súťaži presnosti Concours International de Chronométrie 2013 obsadil tretie miesto, bol od základu vyvinutý a skonštruovaný v ateliéroch Louis Moinet.

Louis Moinet Jurassic Watch, detail ciferníka

Automatický kaliber s komplikáciami malej sekundy (pozícia 9:00) a oproti stojaceho dátumu sa na tohtoročnom Baselworlde dočkal vylepšenia v podobe nového systému naťahovania (viď. video). Výhodou Energie Plus, ako sa systém volá, je naťahovanie pružiny v oboch smeroch otáčania rotora spôsobom, ktorý minimalizuje zbytočné, energeticky hluché pohyby. Straty energie pri prenose hybnosti z rotora na západkové koleso redukuje aj použitie guľôčkového ložiska.

Exkluzivitu prehistorického materiálu a vysokej presnosti novinka Louis Moinet Jurassic Watch podčiarkuje nízkym počtom vyrobených exemplárov. Švajčiarski hodinári do predaja pošlú iba tucet kusov.

Zdroj: Louis Moinet

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.