Máte doma starožitné hodinky s rádioluminiscenčným náterom? Nemusia byť bezpečné.
Autor: Michal Pindura Komentáre: 1 Vytvorené: 12.12.2018
Náramkové hodinky používané vojakmi (nielen) počas druhej svetovej vojny môžu vraj zabíjať. Nie, nie je to žart.
Kto by si bol pomyslel, že z takého nevinného koníčka, akým je zberateľstvo starých hodiniek, sa môže vykľuť hazardovanie so zdravím či nebodaj so životom? Sme si istí, že niektorým z vás sa to bude zdať pritiahnuté za vlasy, ale pri obklopovaní sa hodinkami vyrobenými v rokoch okolo druhej svetovej vojny, naozaj môžete prísť o to najcennejšie. Aspoň to tvrdia výskumníci z univerzít v Notrhamptone a Kingstone.
Podľa štúdie, v rámci ktorej tím vedcov preveroval potenciálne zdroje radónového plynu v domácnostiach, bola skúmaniu okrem iných podrobená aj zbierka hodiniek pozostávajúca z troch desiatok starožitných modelov s pravými rádioluminiscenčnými ciferníkmi, teda takými, na ktorých osvetlenie sa používalo rádium alebo jeho zlúčeniny. Výsledky súhrnnej práce poukazujú na mnohonásobne prekročenú bezpečnú úroveň koncentrácie radónu platnú pre územie Spojeného kráľovstva a čiastočne vysvetľujú vysoké percento ochorení na rakovinu pľúc v rodinách bývalých servisných pracovníkov a zberateľov historických hodiniek.
Vzorka testovaných hodiniek pozostávajúca z britských, švajčiarskych a amerických mechanických modelov datovaných do obdobia medzi rokmi 1920 – 1950, bola pri experimentoch uzatvorená v štandardizovanom boxe simulujúcom nevetranú miestnosť, v ktorom bolo počas meraní zaznamenané až 67-násobné prekročenie limitnej hodnoty, ktorá je na britských ostrovoch stanovená na 200 Becquerelov na meter kubický.
Autori výskumu Dr. Robin Crockett z University of Northampton a profesor Gavin Gillmore z University of Kingston varujú, že tieto úrovne sú dostatočne vysoké, aby boli nebezpečné aj v oveľa väčších priestoroch, než sú bežné domy. Pri poškodení sklíčka alebo pri neodbornom otváraní hodiniek navyše vzniká riziko náhodného požitia a vdýchnutia uvoľnených častí rádioluminiscenčných náterov.
Štúdia publikovaná ako súčasť vydania Geological Society s titulom Radón, zdravie a prírodné riziká je vyvrcholením päťročného projektu financovaného z prostriedkov UNESCO, Medzinárodnej únie geologických vied a Medzinárodného geoscienčného programu. Jej cieľom bolo upriamenie pozornosti na radón – plyn bez farby a zápachu, ktorý vzniká ako nepriamy produkt rozpadu rádioaktívnych látok vrátane tých prítomných v rádioluminiscenčných náteroch starožitných hodiniek.
Pridať komentár
Komentáre (1)
dawe | Asi každy ma doma nejaké stare hodinky a niektorí, aj take ktoré tu boli spomínané. Radium totiž emituje 2 typy radiacie: alfa a gama častice. Problém začína už len pri prasknutom sklíčku. Cez prasklinu v sklíčku sa Vám kontaminujú ruky, Kedže sa radium 226 rozkladá a vznikajú jeho izotopy (niektoré su plynne), cele hodinky su radioaktívne. Určite ste počuli varovny príbeh o ,,Radium Girls,,.Boli to ženy ktoré pracovali v továrňach na výrobu číselnikov. Pre miestnosť (4x4m) v ktorej uchovavate svoju zbierku z ktorej 3 kusy mate v zlom stave |
---|