Maurice Lacroix Masterpiece Le Chronograph Squelette – keď cítiť Áziu
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 05.05.2014
Maurice Lacroix na vlaňajšom Baselworlde oznámil uvedenie výrazne „iných“ skeletonizovaných hodiniek s oficiálnym názvom Masterpiece Le Chronograph Squelette. Ide o prvé skeletony švajčiarskej značky, ktoré majú vďaka komplikácii chronografu viac než tri ručičky. Momentálne sú k dispozícii štyri verzie, každá s jasne odlíšiteľným vzhľadom a každá limitovaná 48 kusmi.
Keď si relatívne novinky porovnáte s doterajšou tvorbou značky, pravdepodobne zistíte, že Maurice Lacroix sa mierne vzdialil od svojho zaužívaného štýlu. V pozadí odklonu od konvenčnej šablóny treba hľadať vplyv ázijských majiteľov (v roku 2011 odkúpila majoritný podiel spoločnosti marketingová skupina DKSH). Závideniahodnú pokojnú eleganciu v modeloch Masterpiece Le Chronograph Squelette vystriedal krikľavejší a azda marketingovo zaujímavejší dizajn, aký je možné vidieť u viacerých značiek. Hodinky vyzerajú solídne, no komerčný prvok je u nich silnejší ako dôraz na hodinárske tradície. Schválne, keby ste mali uhádnuť identitu týchto chronografov pri prekrytom logu, trafili by ste sa? Skôr nie. Pre objektivitu treba povedať, že variant so strieborným ciferníkom je ku koreňom Maurice Lacroix najbližšie spomedzi celej štvorice a zástancov pôvodnej tvorby osloví práve on.
Bez ohľadu na estetiku, hodinári značky vykonali skvelú prácu pri uberaní hmoty in-house kalibru ML 106.7. Odhalenie útrob je moderné, s ostrejšie rezanými líniami. Komplikácia chronografu pozostáva z registra s kapacitou 60 minút na tretej a malej sekundovky na deviatej hodine. Oscilátor ručne naťahovaného strojčeka s výkonovou rezervou 42 hodín kmitá na frekvencii 18000 v/h (2,5 Hz). Hoci je frekvencia nižšia, v schopnostiach Masterpiece Le Chronograph Squelette je odstopovanie časových úsekov 1/5 s. Zachytenie presnej hodnoty umožňuje špeciálne ozubené koleso, ktorého počet zubov je premietnutý do 300-dielnej stupnice transferovo vytlačenej po obvode antireflexného zafírového skla.
45-milimetrové púzdro z nehrdzavejúcej ocele vyhotovili remeselníci značky v kombinácii leštených a brúsených plôch. Samozrejme, okrem vrchného zafírového kryštálu je púzdro zafírom zacelené aj zo zadnej strany. Ak sa dizajnu hodiniek ušlo pár slov kritiky, vodeodolnosť 100M a skrutkovacia korunka všetko vynahradia. Kým väčšina skeletonizovaných modelov na trhu sa uspokojí so symbolickým levelom 30M, Masterpiece Le Chronograph Squelette nie je nutné pred plávaním či šnorchlovaním skladať zo zápästia.
Limitované edície hodiniek Maurice Lacroix Masterpiece Le Chronograph Squelette sa predávajú za zhruba 10000 eur.
Zdroj: Maurice Lacroix