MeisterSinger Circularis získal cenu iF Design. Aj s jednou ručičkou

Michal Pindura 0 09.03.2015

MeisterSinger Circularis získal cenu iF Design. Aj s jednou ručičkouIba niekoľko mesiacov po svojom uvedení na jeseň minulého roka, získali hodinky MeisterSinger Circularis prestížnu dizajnovú cenu iF Design.

Pánsky jednoručičkový model bol jedným z 5000 prihlásených produktov, ktoré boli rozdelené do 52 kategórií. O víťazstve hodiniek nemeckej značky rozhodla porota zložená z 53 odborníkov. Hodnotiaci orgán International Forum Design vyzdvihol hlavne vyváženú konštrukciu, zaujímavú z viacerých dôvodov.

Meistersinger Circularis nie sú hodinky, ktoré by sa išli pretrhnúť, len aby ich majiteľovi sprostredkovali na sekundu presný čas. S jednou ručičkou sa to proste nedá. Ako vraví šéf značky Meistersinger Manfred Brassler, modely Circularis sú stelesnením uvoľneného postoja a čas v ich podaní nemá byť príčinou zhonu. V poriadku, filozofia je to pekná, ale koncept hodiniek s jednou ručičkou by na zisk ceny iF Design sotva stačil. Kto háda, že je v tom aj čosi iné, má pravdu.

Za úspechom modelov Circularis stojí okrem jednej centrálnej ručičky predovšetkým ich kaliber. Samonaťahovací strojček MSH01 so 120 komponentmi a 27 kameňmi vyvinul Meistersinger v spolupráci so svojím švajčiarskym partnerom Synergies Horlogères. Firma, ktorá pomohla britskému výrobcovi hodiniek Christopher Ward zlacniť jeho top modely na 1250 eur, vytvorila kaliber s neobvyklou geometriou mostíkov.

MeisterSinger Circularis, model CC108

MeisterSinger Circularis, ciferník modelu CC101

Čo ako prvé vďaka ladne tvarovanému ródiovanému mostíku udrie do oka, sú obnažené bubny perovníkov. Do série zapojené perovníky sú vo svojich pružinách schopné uskladniť energiu na úctyhodných päť dní prevádzky. Ďalším dobre viditeľným prvkom je štvorhertzová zotrvačka Glucydur, nastaviteľná pomocou excentrického regulátora. Pozornosť inžinierov Synergies Horlogères sa dostala tiež ozubenému súkoliu. Novonavrhnutý systém prepojenia kolies zohľadňuje jednoručičkové prevedenie s dlhou hodinovou ručičkou. Prenos hybnosti od zotrvačky k ručičke je takmer bezstratový.

MeisterSinger Circularis, zadná strana hodiniek

MeisterSinger Circularis, kaliber MSH01

Bez podielu na triumfe v súťaži iF Design nie je ani púzdro hodiniek. Nemecky strohé telo s rozmermi 43 × 12,5 mm je vyrobené z nehrdzavejúcej ocele, pričom z oboch strán je prekryté zafírovým kryštálom. Jedno dovoľuje sledovať kaliber, druhé ponúka výhľad na ciferník. Poznávacím znakom púzdra je výrazne ryhovaná a poriadne veľká korunka s priemerom 7 mm.

Momentálne tri dostupné modely MeisterSinger Circularis sú odlíšené jednak ciferníkmi vo farbách slonoviny (ref. CC103), modrého zafíru (ref. CC108) a bielej perlete (ref. CC101) a tiež remienkami. K dispozícii sú dva odtiene krokodílej kože a oceľový mesh. Cena laureáta iF Design 2015 by nemala presiahnuť 4000 eur.

Zdroj: MeisterSinger

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.