Montblanc Metamorphosis II – na premenu im stačí päť sekúnd

Michal Pindura 0 08.10.2014

Montblanc Metamorphosis II - na premenu im stačí päť sekúndPriemer púzdra: 52 mm. Počet súčiastok: 746. Keby mali hodinky Montblanc Metamorphosis II občiansky preukaz, ten, kto by v ňom našiel uvedené údaje, by celkom určite neveriacky skontroloval, či sa niekde nestala chyba. Nestala, monštruózne parametre sú správne. O číslach netreba pochybovať, švajčiarski hodinári sú príliš pedantní na to, aby sa zmýlili. Ak by ale niekto začal mať podozrenie, že na parametroch novinky čosi nesedí, má od nás bod za bystrosť. Vysvetlenie záhady je prosté, model Metamorphosis II má dve tváre a áno, je nasledovníkom hodiniek TimeWriter I Metamorphosis.

Koncepčne divoký časomer z roku 2010, je podobne ako model TimeWriter II Chronographe Bi-Fréquence 1000, o ktorom sme písali vo februári 2012, dieťaťom špičkovej hodinárskej dielne Minerva. Hodinky vytvorené fachmanmi z mesta Villeret boli behom chvíle schopné premeniť – odtiaľ názov Metamorphosis – vzhľad ciferníka tak, aby ich majiteľovi mohli ponúknuť okrem štandardne viditeľných časomerných komplikácií aj skrytú funkciu chronografu. Ciferník zdobený gilošou Grain d’orge sa transformoval na svoje druhé ja spôsobom, ktorý poznáme z hodiniek vybavených komplikáciou repetície. Manuálne ovládanie posuvným tlačidlom na boku púzdra bolo zvolené z dôvodu vysokej energetickej náročnosti 494-prvkovýho systému. Akonáhle bol mechanizmus poháňaný vlastnou pružinou aktivovaný, šou sa mohla začať. O tom, ako celý proces premeny vyzerá, sa najlepšie presvedčíte po spustení priloženého videa.

Ciferník hodiniek Montblanc Metamorphosis II z roku 2014

Ciferník hodiniek Montblanc TimeWriter I Metamorphosis z roku 2010

Montblanc Metamorphosis II sú s ich predchodcom funkčne zhodné. V normálnom stave novinka ukazuje hodiny na subciferníku pri dvanástej hodine, minúty indikuje na retrográdnej škále centrálna ručička, jedine sekundovka sa ničím nelíši od bežne vídaných kolegýň na iných hodinkách. Druhý subciferník na šiestej hodine zobrazuje dátum, pričom ručička je unášaná zafírovým mostíkom. Priehľadnosť tohto dielca nadobudne väčšie opodstatnenie po masívnej metamorfóze.

Dokonanou premenou, ktorá prebehne za päť sekúnd, sa ciferník prispôsobí na používanie sekundárnej funkcie – jedným tlačidlom ovládaného chronografu. Tvár hodiniek získa zmenou komplikačného rozsahu dynamickejší ráz korešpondujúci z vnímaním chronografu ako nástroja na meranie udalostí spojených so športom. Rímske číslice vystriedajú ich arabské ekvivalenty, subciferník dátumu ustúpi 30-minútovému sčítaču a plochy obklopujúce oba terčíky sa prefarbia zo striebornej na kontrastnejší tmavo šedý odtieň.

Kaliber Montblanc MB M67.40

Expanzná schéma strojčeka Montblanc MB M67.40

Monopusher chronograf je spúšťaný, zastavovaný a nulovaný tlačidlom vloženým do korunky. Zázemie komplikácie je vrátane očakávanej horizontálnej spojky a stĺpikového kolesa sracované podľa náročných kritérií dielne Minerva. Klasickými princípmi hodinárčiny sa riadi celý kaliber. Ručne naťahovaný strojček MB M67.40 osciluje na pomerne staromódnej frekvencii 2,5 Hz, čo zodpovedá 18000 polkmitom za hodinu. Povesti kríženca histórie a súčasnosti neostáva ústrojenstvo s 50-hodinovou výkonovou rezervou nič dlžné ani vyvažovacími skrutkami na zotrvačke a manufaktúrnym vláskom s Phillipsovým zakrivením.

Posun k tradíciám je badateľný aj pri tvare púzdra z 18 ct červeného zlata. Slzovitý tvar predchodcu bol nahradený kruhom s priemerom úctyhodných 52 mm. Lepšie, no z hľadiska nositeľnosti stále nie ideálne je na tom hrúbka 15,8 mm. Rozmery, na aké sme zvyknutí u potápačských modelov určených do extrémnych hĺbok sú skrátka daňou za schopnosť metamorfózy. Napriek značným rozmerom sú Metamorphosis II demonštráciou fortieľa a konštruktérského sebavedomia hodinárov značky Montblanc. A oni to vedia. Za každý jeden z osemnástich vyrobených exemplárov si pýtajú 270000 eur.

Zdroj: Montblanc

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.