Nepodľahnite falzifikátom hodiniek, na dovolenkách budú pokúšať aj vás

Michal Pindura 0 22.07.2014

Nepodľahnite falzifikátom hodiniek, na dovolenkách budú pokúšať aj vás (1)Pár faktov na úvod. Škody napáchané falšovaním švajčiarskych hodiniek predstavujú výpadok jednej miliardy švajčiarskych frankov (822 mil. eur) ročne. Táto suma je ekvivalentom vytvorenia a udržania tisícky pracovných miest v hodinárskom odvetví počas rovnakého obdobia. Vlani zabavila Federácia švajčiarskeho hodinárskeho priemyslu (FH) a jej výkonné orgány milión falzifikátov, za čo obvineným osobám hrozia vysoké tresty.

Slnko je vysoko na oblohe, more sa tiahne až k obzoru, plážové ležadlá sa belejú na nekonečnej mase piesku. Leto je tu a s ním aj rekreačná nálada, s ktorou ide ruka v ruke vymetanie obchodov so suvenírmi a stánkov v prímorských letoviskách. Lepší čas na podľahnutie falošnému kúzlu „fejkových“ Rolexov, Hublotov či Patekov azda neexistuje. Prikývnuť na obchod usmievavému handliarovi nemôže byť nikde ľahšie ako na dovolenke.

Ak však máte na zreteli všetky potenciálne dôsledky, mali by ste si tento druh naoko výhodného biznisu zvlášť dobre premyslieť. Osoba, ktoré si kúpi falšované hodinky (a samozrejme aj iný tovar), sa môže následkom porušenia colných predpisov ocitnúť na súde. V mnohých krajinách je držba falzifikátov považovaná za trestný čin. Vo Švajčiarsku je nezákonné dovážať falšované hodinky vrátane jediného kusu zakúpeného v dobrej viere pre osobnú potrebu. Keby sme zašli do krajnosti, na náhradu škody majú nárok i vlastníci duševných práv. V každom prípade, colné úrady sú oprávnené zabaviť a zničiť falšovaný tovar, plus môžu uložiť vysoké pokuty.

Nepodľahnite falzifikátom hodiniek, na dovolenkách budú pokúšať aj vás (3)Takže, pristúpite na tento hazard? Odpoveďou by malo byť hlasné nie. Kúpou falošných hodiniek v konečnom dôsledku podporujete financovanie organizovanej trestnej činnosti, nepriamo dávate súhlas na nelegálnu detskú prácu, krádeže duševného vlastníctva a ničenie pracovných miest. Finančnú stratu spôsobujete tiež spoločnostiam, ktorých výrobky sú nelegálne kopírované. Obchod s falzifikátmi a pirátskym tovarom stojí Švajčiarsko 1,65 miliardy eur ročne. V celosvetovom meradle škody narastajú na 500 mld. eur za rok. Uviesť presné číslo podielu obchodu s falzifikátmi na trhu nie je jednoduché. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že falzifikáty tvoria v súčasnosti 5 – 7% svetového obchodu. V porovnaní s 3,5% v roku 1990 je nárast takmer dvojnásobný.

Švajčiarsky hodinársky priemysel je kopírovaním obzvlášť ťažko zasiahnutý. Hodinky sú po textile druhým najfalšovanejším artiklom. Každý rok putuje do predaja asi 40 miliónov kusov falzifikátov hodiniek renomovaných značiek, čo je o desať miliónov viac ako je vyrobených autentických modelov. Vplyv na odvetvie, ak by sme chceli vyčísliť ušlý zisk, činí zhruba 650 miliónov eur. Podľa šéfa boja s falzifikátmi v rámci FH Michela Arnouxa sa táto suma v posledných rokoch značne zvýšila.

Za vysvetlením treba hľadať postupné dvíhanie kvalitatívnej úrovne falzifikátov a s ním stúpajúcu cenu. Čínske mechanické kalibre sú kvalitnejšie, neraz obsahujú leštené skrutky, hodinky sú vybavené prídavnými tesneniami a ničím výnimočným nie je používanie hodnotných materiálov typu keramiky. „Trendom sa pomaly stáva, že niektoré falzifikáty dosahujú rovnaký kvalitatívny level, aký mali originály vydané pred menej než desiatimi rokmi,“ vraví Arnoux. Raritou nie sú ani falzifikáty s predajnou cenou 800 eur a vyššie. Ako už bolo povedané, schodok pre hodinársky priemysel sa pohybuje okolo jednej miliardy CHF, čo korešponduje s vytvorením a udržaním tisícky pracovných miest vo Švajčiarsku. Globálne zničí falšovanie hodiniek viac než 200-tisíc miest, z ktorých polovica prináleží Európe.

Nepodľahnite falzifikátom hodiniek, na dovolenkách budú pokúšať aj vás (4)Falšovaniu sa podľa Arnouxa darí z niekoľkých dôvodov. Keďže internet zmenil povahu nákupu, kópie sa k zákazníkovi dostané prakticky anonymne. Medzi predávajúcim a kupujúcim nemusí dôjsť k žiadnemu kontaktu. Falšovanie je účinným prostriedkom na pranie špinavých peňazí z iných mimozákonných aktivít a hojne je využívané tiež pri daňových únikoch. V skutočnosti sú dôsledky falšovania hodiniek také rozsiahle, že mu začala zvýšenú pozornosť venovať aj americká FBI. V minulom roku práve FBI cvičila vo svojej kancelárii v Arlingtone (Virginia) špeciálnych agentov FH.

Vďaka úsiliu FH a zapojených zložiek je počet každoročne zhabaných hodiniek relatívne konštantný. Milión zabavených falzifikátov, ale zďaleka neznamená, že problém je pod kontrolou. Tieňová ekonomika falšovania naďalej prosperuje. V Ázii sú jej ťažnými koňmi Čína a Thajsko, v Európe vedie Taliansko. Spolu so zabavením kontrabandov FH v roku 2013 zmarila 28000 aukcií falošných hodiniek a zablokovala domény niekoľkým známym internetovým obchodom.

Hlavným problémom v zápase s prílivom falošného tovaru je množstvo zapojených kanálov. Väčšina falzifikátov je na trh vpustená veľkoobchodníkmi za pomoci piatich výstupov: online predajom, pouličnými obchodníkmi, stánkami vo vyhľadávaných nákupných zónach alebo turistických lokalitách, podomovým predajom a miestnymi reklamnými akciami. Zo záberu vymenovanej siete vyplýva, že zodpovedné orgány i uvedomelých spotrebiteľov čakajú v boji s nelegálnymi kópiami hodiniek čoraz ťažšie skúšky vytrvalosti, v ktorých za žiadnych okolností nemôžu poľaviť. Ani na dovolenke.

Zdroj: journal.hautehorlogerie.org, www.fhs.ch, www.wikipedia.org

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.