Omega Globemaster – prvý model podľa nových noriem

Michal Pindura 0 03.05.2015

Omega Globemaster, model s oceľovým púzdrom a okružím z karbidu volfrámuNa švajčiarskych hodinárov je spoľah. Ak si raz vezmú do hlavy, že pre vlastné odlíšenie od zvyšku „bojového poľa“ prekopú rokmi zaužívané postupy overovania kvality a presnosti hodiniek, nič ich nezastaví. Keď 9. decembra 2014 oznámili v spoločnom komuniké šéf skupiny Swatch Nick Hayek a generálny riaditeľ značky Omega Stephen Urquhart, že od polovice roka 2015 bude u kalibrov Master Co-Axial vykonávať certifikáciu chronometrovej presnosti namiesto dovtedajšieho partnera úradu COSC iná inštitúcia Švajčiarsky federálny inštitút metrológie (METAS), bolo jasné, že sa tak skutočne udeje. A naozaj. Na bazilejskom veľtrhu Omega predstavila prvé hodinky, ktoré v rámci výroby prejdú tortúrou nových opatrení. Globemaster, ako sa debutant nazýva, bude dodávaný s viacerými typmi dekorácií strojčeka, rôznymi materiálmi púzdier a farbami ciferníkov.

Keby sme sa zamerali na genézu estetiky novinky od Omegy, vyšlo by nám, že hodinky sú do značnej miery inšpirované vzhľadom kultových modelov zo série Constellation. Jednou z takto ovplyvnených partií hodiniek je ciferník v štýle „Pie Pan“. Znalcom hodiniek značky Omega nemusíme pripomínať, že ciferník v tvare „panvice na koláče“ na bol prvýkrát použitý v modeli zo skorých 50. rokov minulého storočia. Novodobé varianty so zlatým púzdrom majú ciferník opalizujúco strieborný, verzie z ušľachtilej ocele a bi-color varianty dostali tvár v modrej farbe s pútavou lúčovou úpravou. Odhliadnuc od netradičného tvaru, ciferník je relatívne jednoduchý, s minimom zbytočných prvkov. Nachádzajú sa tu tri centrálne ručičky, základná sada aplikovaných indexov, dátumovka na šiestej hodine, povinné nápisy a hviezda symbolizujúca príslušnosť hodiniek k nadradenej kaste Constellation.

Ďalším z radu znakov poukazujúcich na históriu – konkrétne na 60. roky – je husto vrúbkované okružie (u oceľového variantu vyrobené z extrémne tvrdého karbidu volfrámu). Kombinácia Pie Pan ciferníka a takto riešeného okružia dáva novinke do rúk silnú zbraň v podobe jedinečného identifikátora. Pomýliť si modely Omega Globemaster s inými časomermi na trhu, hádam ani nie je možné.

Omega Globemaster, ref. 130.33.39.21.03.001

Omega Globemaster, ref. 130.53.39.21.02.001

Spomienky na minulosť sú síce pekné, ale hodinársky priemysel v krajine Helvétskeho kríža len z nostalgie určite nežije. Omega nie je výnimka. Ako sme spomenuli v úvode, séria Globemaster je prvou hodinárskou lastovičkou vytvorenou v súlade s novozavedeným procesom certifikácie METAS. Testy vykonávané priamo počas jednotlivých produkčných fáz si primárne berú na mušku odolnosť voči magnetickým poliam. Skúšobne sú hodinky vystavované indukcii až do 15000 Gausov (1,5 T). Presnosť je preverovaná v šiestich polohách, pri dvoch rôznych teplotách a pri rozličných stavoch výkonovej rezervy. Osvedčenie Master Chronometer dostanú iba tie hodinky, ktoré sa počas 24 hodín udržia v tolerancii 0 až +5 sekúnd.

Nový certifikát presnosti Master ChronometerNovinky sú osadené samonaťahovacím kalibrom s firemným koaxiálnym krokom. Súčasťou konštrukcie strojčeka je kremíkový vlások s pevným uchytením bez prídavného regulátora (free sprung) a technológia pohlcovania nárazov NIVACHOC. Systém automatického navíjania zahŕňa dva, do série zapojené perovníky, ktoré sú pre zvýšenie účinnosti schopné naťahovania pri oboch smeroch otáčania rotora. Pohybová rezerva použitých kalibrov dosahuje rovnakú 60-hodinovú hodnotu.

Napriek tomu, že zlatá, oceľová aj bi-color verzia modelu Omega Globemaster sú funkčne totožné, každá dostala iný strojček. Samozrejme, iný iba z hľadiska zdobenia a povrchových úprav. Podľa očakávania, zlaté kultivary z 18-karátového zlata Sedna a 18-karátového žltého zlata sa pýšia strojčekom s pokročilejšou úrovňou zdobenia. Kaliber Omega 8901 má exponované časti zhotovené zo zlata Sedna a dekorované Ženevskými pruhmi. Plochy strojčeka 8900, ktorý je srdcom postavením nižších verzií, takisto pokrývajú gravírované vzory, ale chýbajú mu časti vyfrézované z patentovanej firemnej zliatiny zlata.

Rozmery púzdier radu Globemaster nebudú pre ľudí orientujúcich sa v problematike hodiniek inšpirovaných históriou ničím prekvapivým. Priemer 39 mm je z tých menších, no ak už máme ciferníkom a okružím namaľované verné retro kontúry, bolo by hriechom pokaziť celý obraz machuľou v podobe moderného priemeru 42 a viac milimetrov. Púzdra sú z oboch strán zacelené zafírovým kryštálom. Sklíčko prekrývajúce ciferník je navyše ošetrené antireflexnou vrstvou. Modely Globemaster budú v závislosti od verzie spárované s koženým remienkom alebo kovovým náramkom. Na Baselworlde bol zatiaľ odhalený iba zlomok budúcej ponuky noviniek, na zvyšok si musíme počkať. Isté však je, že kompletná várka pre rok 2015 sa začne predávať v priebehu novembra.

Zdroj: Omega

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.