Richard Mille RM27-02 Rafael Nadal – nie je quartz ako quartz
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 03.06.2015
Športové hodinky verzus hodinky na šport. Podobné pomenovanie zvádza k myšlienke, že medzi nimi nie je žiadny rozdiel. Po oddelení zrna od pliev – kedy zrno znamená univerzálnu odolnosť podporenú pedantným dielenským spracovaním a vyspelými materiálmi a plevy skrývajú vzhľad v štýle nafúknutých bodybuilderov bez skutočnej sily – nám vyjde, že nie je všetko zlato, čo sa blyští. Faktom ale ostáva, že existujú aj také hodinky, ktoré môžu naoko vyzerať krehko, no high-tech materiály a špičkové technológie ich posielajú na zápästia profesionálnych športovcov. A to rozhodne nie je miesto, kde by sa vyhli nárazom alebo preťaženiu.
Zoberme si napríklad modely od Richarda Milleho. V portfóliu jeho značky sa nájdu kúsky, ktoré nosí pilot F1 Felipe Massa, golfový šampión Bubba Watson či šprintérsky dravec Yohan Blake. V radoch ambasádorov švajčiarskej hodinárskej spoločnosti má čestné miesto aj deväťnásobný víťaz Roland Garros Rafael Nadal. Na práve vrcholiacom turnaji French Open sa na pravej ruke španielskeho tenistu objavoval najnovší výsledok partnerstva Mille – Nadal model RM 27-02 Tourbillon.
Hodinky s plným názvom Richard Mille RM 27-02 Tourbillon Rafael Nadal svojimi rysmi zapadajú do športového príbehu, ktorému Richard Mille doprial už niekoľko pokračovaní. Oproti istým hodinárskym firmám a ich pseudo inováciám v podobe guľometnej paľby modelov s inak sfarbeným ciferníkom, je RM 27-02 Tourbillon od základu prekopaný. Po vzore hodiniek RM 36-01 navrhnutých pre bývalého neohrozeného dominátora rely tratí Sebastiena Loeba, ktoré dokážu odmerať preťaženie, alebo modelu RM 055, ktorý odolal vibráciám sprevádzajúcich odpaly golfovej loptičky v podaní Bubu Watsona či ultraľahkého časomeru RM 59-01 s aerodynamickou konštrukciou nevyhnutnou pri šprintoch Yohana Blakea, aj novinka má v popise parametrov čosi, čo z nej robí horúceho ašpiranta na titul technicky najpokrokovejších hodiniek.
To, že vznikali za prispenia jedného z najlepších antukárov, je, hádam, jasné. Po zapracovaní pripomienok Rafaela Nadala a vkladu špecialistov na progresívne materiály a vysokú hodinárčinu, máme opäť dočinenia so super ľahkými mechanickými hodinkami, ktoré ohromujú komplikovaným strojčekom, impozantnou stavbou a vysokou odolnosťou voči nárazom.
Azda prvou vecou, ktorú si na modeli Richard Mille RM 27-02 Tourbillon Rafael Nadal všimnete, je jeho púzdro. Je pekné alebo škaredé? Ťažko povedať. Každopádne je pozoruhodné a exotické. Zaujímavosť rámiku (rozumej okružie) a viečka novinky pramení v nasadení materiálu Quartz TPT. Kompozit vznikajúci až 600-násobným prekladaním kremíkových a uhlíkových vrstiev nebol v hodinárskom priemysle nikdy predtým použitý. Kremíkové vrstvy sú v Quartz TPT striedané s NTPT karbónom, ktorý Richard Mille vo svojich hodinách prvýkrát vyskúšal pred dvomi rokmi. Jednotlivé vrstvy sú voči sebe otočené o 45 stupňov. Pri obrábaní bloku materiálu sa tak odhalí akoby náhodná textúra, ktorá robí z každých hodiniek originál.
Druhá inovácia sa týka konštrukcie hodiniek. Kým štandardne sú púzdro a strojček dva samostatné prvky spojené pomocou skrutiek, v novom modeli tvoria jeden celok. Richard Mille sa pri vývoji „unibody“ základovej dosky nechal inšpirovať podvozkom pretekárskych automobilov. Keď sa na púzdro Richard Mille RM 27-02 pozriete zboku, čierny pás vyrobený z NTPT karbónu, zvrchu aj zospodu zovretý vytvarovanými kusmi kompozitu Quartz TPT, je v skutočnosti integrálnou súčasťou strojčeka – rovnako ako je v pretekárskych špeciáloch motor súčasťou šasi. Takto poskladané hodinky s rozmermi 47,77 × 39,7 × 12,25 mm sú pripravené na odolanie otrasom s preťažením až 5000 G.
Aj keby nebolo konštrukčného novotvaru, kaliber sám o sebe stojí za povšimnutie. Plne skeletonizovaný ručne naťahovaný strojček s rozmermi 23,3 × 29,6 × 10,0 mm vystavuje skrz zafírové sklíčko na obdiv 3,35 gramový tourbillon zavesený na dvoch mohutných titánových mostíkoch a rýchlo rotujúci perovník, ktorý sa kvôli lepšiemu krútiacemu momentu a rozloženiu sily otočí za už šesť hodín (namiesto 7,5 hodiny). Oscilátor minútového tourbillonu obsahuje takzvaný „free sprung“ vlások zo zliatiny Nivarox, pričom glucydurovú zotrvačku s dvomi ramenami je možné vyvážiť vďaka štyrom skrutkám. Strojček pracujúci na nižšej frekvencii 3 Hz (21600 v/h) dosahuje výkonovú rezervu 70 hodín. Všetky plochy kalibra majú skosené hrany a pieskovaný alebo saténový povrch.
Koho by aj napriek cene 775-tisíc eur zaujímalo, nakoľko sa má ponáhľať s kúpou, tomu odporučíme neváhať ani chvíľu. Do butikov Richard Mille zamieri iba 50 exemplárov.
Zdroj: Richard Mille