Rotonde de Cartier Grande Complication – to naj od Cartiera
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 30.03.2015
Keby ste stáli pred úlohou nájsť v portfóliu pánskych hodiniek značky Cartier dvojicu absolútnych protikladov, pričom na jednom konci by boli dvojručičkové modely Tank, na ktoré hodinky by ste ukázali prstom? Napovieme vám. Boli predstavené len nedávno, bude ich vyrobených iba päťdesiat kusov a nad všetkými doteraz uvedenými modelmi Cartier vyčnievajú arzenálom veľkých komplikácií. Odpoveď: Rotonde de Cartier Grande Complication.
Model s firemným označením W1556251 je ďalšou epizódou pokračujúceho pokroku, ktorý je u Cartiera spojený s osobou riaditeľky vývoja in-house kalibrov Carole Forestier-Kasapi. Od roku 2005 sa manufaktúra v pravidelných intervaloch snaží posúvať hranice vysokej hodinárčiny remeselne a technicky dokonalými strojčekmi osadenými do hodiniek rešpektujúcich dizajnovú politiku prémiovej švajčiarskej značky. V tomto roku Cartier do rovnice prekročenia limitov dosadil svoj dosiaľ najkomplikovanejší časomer Rotonde de Cartier Grande Complication.
Aby sme len neprázdno nešliapali vodu, komplikačnú zostavu nemôžeme viac držať v tajnosti. Zväčšite si fotografiu, na ktorej najlepšie vidno detaily veľkoryso skeletonizovaného ciferníka a rátajte s nami: 1.) lietajúci tourbillon na dvanástej hodine, 2.) kladivká minútovej repetície na šiestej hodine 3.) tri kruhové segmenty večného kalendára, vznášajúce sa nad obnaženými ozubenými kolesami strojčeka. Čo komplikácia, to pojem. Iste, v počte komplikácií Rotonde de Cartier Grande Complication Skeleton nemôže konkurovať monumentom typu Patek Philippe Grandmaster Chime 5175R alebo Aeternitas Mega 4 od Francka Mullera, no tu nejde o preteky, ale o dokumentovanie schopností hodinárov vedených ambicióznou ženou, ktorá sa presadila v takmer čisto pánskom prostredí. Schválne, koľko žien s titulom hodinára roka podľa Grand Prix d’Horlogerie de Genève poznáte?
Tím Carole Forestier-Kasapi odviedol svoju robotu znamenito. Najprv niekoľko čísiel. Vývoj trval dovedna 5 rokov. Ďalších 15 týždňov zabrala výroba komponentov, 10 týždňov zdobenie a dokončovacie procesy a 5 týždňov montáž. Výsledkom sú hodinky s platinovým púzdrom, ktoré na zápästí zaberú plochu s priemerom 45 mm. Výška tela 12,6 mm nie je práve malá, pohodlnému noseniu však nebude stáť v ceste. Samotný Cartier túto pomerne vysokú hodnotu neváha označiť spojením ultra-thin. Či budete súhlasiť, necháme na vás…
Na stále použiteľnej výške má leví podiel automatický trojhertzový kaliber 9406 MC. Mechanizmus s hrúbkou iba 5,94 mm obsahuje 578 súčiastok. Tu by sme výrazom ultratenký už nešetrili. Na štíhlosti sa významne podpísalo nasadenie priestorovo úsporného a energeticky účinného dvojúrovňového mikrorotora. Za technickou zdatnosťou hodinárov nezaostáva ani kvalita finalizácie povrchov. O perfekcionizme ručnej práce svedčí fakt, že súčiastky kalibra spĺňajú prísne kritériá inštitútu Ženevskej pečate.
Púzdro vyleštené do zrkadlového lesku dostalo vďaka zdobenej korunke s osadeným kabošonom modrého zafíru charakteristický „cartierovský“ punc. Aj z ciferníka vyžaruje aura typická pre hodinárske kreácie od Cartiera. Sympatické na ňom je, že sa nepokúša uprednostniť jednu komplikáciu pred druhou. Každú vidno tak akurát. Podobne sú na tom aj modrené ručičky mierne archaického strihu. Na podklade z 18-karátového bieleho zlata sa nestrácajú, ale ani na seba zbytočne nestrhávajú pohľady.
Model Rotonde de Cartier Grande Complication, ref. W1556251 je dodávaný s remienkom z čiernej krokodílej kože, ku ktorému bola zvolená skladacia spona z 18-karátového zlata. Maloobchodná cena novinky bola stanovená na 543-tisíc eur.
Zdroj: Cartier, www.bloomberg.com