Šedý dovoz hodiniek. Lákavá cena skrýva nejedno riziko!

Michal Pindura 1 27.11.2014

Klasik by povedal: „Nie som taký bohatý, aby som si kupoval lacné veci.“ Ale je to skutočne tak? Zamyslite sa, nemali ste už aj vy nutkanie, kúpiť si nejaký výrobok len preto, že bol oveľa lacnejší, než obvykle býva? Špeciálne dnes, kedy sa nakupovanie čoraz viac presúva z kamenných obchodov na internet, je potrebné byť zvlášť opatrný. Rizík je viacero. Okrem nelegálneho dovozu, o ktorom sa pravidelne dozvedáme pri medializovaných raziách colných úradov, existuje ešte jeden druh tovaru, ktorý síce láka na nízku cenu, no jeho nástrahy si uvedomíte až vtedy, keď je už neskoro. Tovar pochádzajúci zo šedého dovozu má jedinú diskutabilnú výhodu a kvantum nevýhod. Aké to sú a ako takýto tovar rozoznať?

Čísla hovoria jasne. Slováci sú internetový národ. V domácich e-shopoch nakupuje podľa prieskumu agentúry Mediaresearch Slovakia aspoň raz za štvrť roka 58% ľudí. K najčastejšie kupovaným komoditám patria knihy, obuv, oblečenie a doplnky, medzi ktoré sa radia aj hodinky. Potešiteľné je, že 95% zákazníkov má vďaka serióznym obchodníkom s online nákupmi najlepšie alebo dobré skúsenosti. Zvyšná časť, ktorá také šťastie nemala, si zrejme kladie otázku, kde sa stala chyba. Možností je veľa. Jednou z nich, ktorá balansuje na hrane zákona je paralelný, alebo inak nazývaný šedý dovoz. Pod pochybným označením sa skrýva dovoz tovaru – v našom prípade hodiniek – ktorý sa uskutočňuje mimo oficiálneho distribučného systému. V skratke ide o hodinky predávané v inej krajine, ako v tej, pre ktorú boli výrobcom určené. Obchodníci tak majú príležitosť na váš účet požívať výhody plynúce z kurzových hodnôt cudzích mien a mnohokrát aj nižšej kvality hodiniek dovážaných prevažne z Ázie.

Pri dovoze hodiniek platia rovnaké predpisy ako u iného tovaru chráneného ochrannou známkou. Z hľadiska zákonnosti je dôležité, či sú hodinky určené na predaj v štáte Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), či je ich značka prítomná na trhu členských krajín, alebo sa jedná o takzvanú tretiu krajinu. Ak obchodník predáva hodinky dovezené z krajín EHP, nič sa nedeje, všetko je v poriadku. Paralelný dovoz z tretích krajín, napríklad z Ázie alebo USA, je však bez súhlasu majiteľa ochrannej známky neoprávnený a môže mať pre predávajúceho vážne právne dôsledky. Netreba zdôrazňovať, že ich následky pocíti v celej váhe zákazník.

Úskalia lacných hodiniek zo šedého dovozu spočívajú najmä vo vystavení spotrebiteľa odlišnostiam v kvalite a obtiažnom dovolaní sa reklamácie, prípadne opravy v autorizovanom servise. Najväčšie rozdiely sú badateľné v obsahu balenia a akosti samotných hodiniek. V priložených dokumentoch často absentuje návod na obsluhu v slovenskom jazyku a čo je vážnejšie, z dôvodu voľnejšej legislatívy v oblasti povolenej minimálnej kvality tovarov a služieb v tretích krajinách, môžu byť hodinky vyrobené z menej kvalitných materiálov. Životnosť strojčekov a nemennosť vonkajšieho vzhľadu takýchto hodiniek sú preto do značnej miery znížené.

Ak sa aj predajca hodiniek zo šedého dovozu riadi slovenskými zákonmi a poskytol vám na ne záruku 24 mesiacov, neznamená to, že jeho ústretovosť pochopí autorizovaný servis. Ak hodinky nepochádzajú od oficiálnych distribútorov, čo servisní pracovníci zistia so sériového čísla, zvyčajne je ich oprava odmietnutá. Obchodníkovi potom neostáva nič iné, než sa obrátiť na neautorizovaný servis na Slovensku, alebo v horšom prípade v krajine, odkiaľ boli hodinky dovezené. Jedna aj druhá alternatíva zvyšuje cenu servisných zásahov, respektíve predlžuje dobu vybavenia reklamácie.

Rozpoznanie „šediviek“ od hodiniek z oficiálneho distribučného kanála, je pomerne jednoduché. Ako prvé si všímajte cenu. Pokiaľ obchodník ponúka hodinky výrazne lacnejšie a nevie vám relevantne doložiť ich pôvod, vo vlastnom záujme dajte radšej ruky preč. Poctivý predajca podlieha cenovej politike nastavenej producentom a oficiálnym dovozcom. Každá zľava o desiatky percent je apelom na obozretnosť. Druhým signálom je chýbajúci slovenský návod, alebo jeho nedôstojná forma.

Tu nájdete zoznam autorizovaných predajcov značky Festina ako aj zoznam tých, ktorí využívajú šedý dovoz.

V rámci prevencie máte takisto možnosť behom chvíle zistiť, či sa obchodník nachádza medzi autorizovanými predajcami danej značky. Niektorí výrobcovia a distribútori majú tieto informácie zverejnené na svojich internetových stránkach. Ak už máte nákup za sebou a čosi sa vám na čerstvo vybalených hodinkách nezdá, čo najrýchlejšie kontaktujte autorizovaný servis. Pokiaľ sa vaše podozrenie naplní, využite platnosť zákona č. 102/2014 Z. z. a hodinky vráťte do 14 dní predajcovi. Nezabudnite, pri úmysle vrátiť tovar je dôležité obchodníka o tomto rozhodnutí jednoznačne upovedomiť.

 

Pridať komentár

Komentáre (1)

periscop Takže zas a znovu sa bežný človek dozvedá, že značkový výrobca hodiniek, môže do iných krajín ponúkať nižšiu kvalitu svojho výrobku, nekvalitnejšie materiály, čo je teda riadne svinstvo. Človek od značkových hodiniek očakáva, že keď si ich zakúpi kdekoľvek na svete tak kvalita bude rovnaká ! Apropo kto mi zaručí že práve na Slovensko sa nedostáva "treťotriedna" kvalita, ako to vidíme aj pri iných výrobkoch distribuovaných k nám, pretože nás berú ako tzv. východný trh, kde posielajú odpad ?!?