Stowa Ikarus Klassik Sport – šťastný koniec jednej leteckej báje

Michal Pindura 8 19.10.2015

Príbeh Ikara, syna najväčšieho gréckeho staviteľa Daidala, poznajú aj deti na prvom stupni základnej školy. Na tragický osud mladíka, ktorému sa zapáčilo lietanie na krídlach z peria a vosku natoľko, až sa mu v žiare slnka rozpadli a on sa zrútil do mora, sa dokonale hodí príslovie: kto vysoko lieta, nízko padá. Nemecká značka Stowa pomenovala svoju najnovšiu leteckú modelovú líniu Ikarus Klassik Sport. Čaká ju osud nerozvážneho mladíka z gréckych bájí, alebo na krídlach so slušnými technickými parametrami doplachtí až k predajnému úspechu?

Hodinárska manufaktúra so sídlom v bádensko-württemberskom meste Engelsbrand odvodila nové modely určené na zápästia pilotov od historického časomera Flieger Baumuster A, s ktorého výrobou začala v roku 1939. Netreba privierať jedno alebo, nedajbože, obe oči, aby ste v hodinkách s rokom vzniku 2015 uvideli odraz historického časomeru, ktorý ovplyvnil fakticky celú leteckú tvorbu značky Stowa. To však nie je nič prevratné. Rovnako silnou mierou inšpirácie v takmer 80 rokov starých pilotkách sa prezentuje viac než desaťročie produkovaná séria Ikarus. Ak sa novinky Ikarus Klassik Sport chceli odlíšiť, museli ponúknuť viac.

Stowa Flieger Baumuster A

Darmo budete skúmať sivý, galvanicky ródiovaný ciferník, ktorý pieskovaním stratil lesk a stal sa tak spolu s obojstranne antireflexným zafírom sklom garantom nerušeného odčítania času aj vo svetlom zaplavenom kokpite. Na zmeny nenatrafíte ani v rozložení a vyhotovení funkčných či dizajnových prvkov. Miesto dátumovky je stále na šiestej hodine, indexov je plný počet a zásahy, našťastie, obišli aj brilantne čitateľné arabské číslice a spracovanie trojice ručičiek. Tie sú podobne ako indexy vyplnené fluorescenčnou zmesou Superluminova v žlto-zelenom odtieni C3.

Stowa Ikarus Klassik Sport

Inovácie sú skrátka ukryté hlbšie pod povrchom. Keďže novinka pribrala do svojho názvu slovko Sport, mysle inžinierov ako prvé zamestnali vlastnosti, ktoré športové hodinky potrebujú ako soľ. Určite najmarkantnejším a medzi spotrebiteľmi najvítanejším vylepšením je zdvihnutie úrovne vodeodolnosti z 50 na 200M, s čím úzko súvisí skrutkovacie prevedenie korunky. Ak je s modelmi Ikarus možné rekreačne plávať, s Ikarus Klassik Sport sa s čistým svedomím môžete potápať.

S odolnosťou nielen pri športoch úzko súvisí bonus v podobe certifikátu TESTAF, ktorý udelila Aachenská univerzita aplikovaných vied. Počas testov bola skúšaná rezistencia hodiniek voči otrasom, vibráciám a magmetizmu atď. – možným sprievodným javom letu, ktoré musia pilotky zvládnuť, aby splnili požiadavky na meranie času podľa pravidiel VFR (Visual Flight Rules – let za viditeľnosti ) a IFR (Instrument flight rules – let podľa prístrojov).

Stowa Ikarus Klassik Sport, zadná strana hodiniek

Sú tri milimetre málo alebo veľa? Odpoveď nech si dá každý sám, preferencie sa menia od človeka k človeku, isté ale je, že v porovnaní s modelmi Ikarus je priemer púzdra novinky presne o 3 mm väčší. Do brúseného tela s rozmermi 43 × 12,3 mm sa aj s rezervou zmestil švajčiarsky mechanický kaliber ETA 2824-2 vo verzii Top. Automaticky naťahovaný strojček dekorovaný Ženevskými pruhmi, modrenými skrutkami a osadený ručne vyrábaným rotorom obsahuje 25 ložiskových kameňov, pracuje na frekvencii 28800 v/h (4 Hz) a pri plnom navinutí disponuje pohybovou autonómiou približne na 38 hodín. Svoju nemeckú účelnosť kaliber vystavuje na obdiv cez zafírový priehľad vo viečku.

Stowa Ikarus Klassik Sport sú ponúkané s tromi typmi remienkov: čiernym kaučukovým, čiernym koženým a čiernym koženým s kontrastným prešitím. Hodinky je možné zakúpiť na internetových stránkach značky za 1270, respektíve 1290 €.

Zdroj: Stowa, Wikipedia.org

Pridať komentár

Komentáre (8)

Bobby

Rudolf,v tom mate smolu Dawe ma pravdu,treba si nieco o tom precitat navyse.

Dawe

rád sa niečo od Vás doučím

rudolf

miesate hrusky s jablkami. tieto hodinky sa ani pri najlepsej voli do vesmiru nedostanu. leteckych hodiniek so zafirom je spusta a nikomu to nevadi len vam

Dawe

nie, to nie je vtip, napr. astronauti majú na rukách tiež hodinky a hádajte aké sklíčko tam schválil úrad pre letectvo a kozmonautiku NASA a ESA?
…nebudem Vás napínať: je to Hesalite (plexisklo), žiadne zafirove sklo,
pretože jeho prípadne črepiny by mohli niečo poškodiť alebo zraniť astronautov

Johann

Dawe, rád čítam Vaše komentáre, sú odborne na výške a pre mňa zdrojom nového poznania , rovnako ako články na tomto fóre. Ja sa môžem vyjadrovať iba skromne, z pohľadu laického konzumenta a obdivovateľa tohto technického umenia.

rudolf

a co este? vodotrysk? s tym zafirom to je snad vtip

Dawe

,,S odolnosťou nielen pri športoch úzko súvisí bonus v podobe certifikátu TESTAF,,

… tieto testy a certifikát sú určené pre profesionálne použitie podľa technických štandartov pre pilotne hodinky.
Okrem rezistencie voči otrasom a vibráciam by mali byť spoľahlivé v rozmedzí teplôt -45°C až +80°C vďaka špecialnemu oleju, Ar-vysušacia technológia Vám zaistí väčšiu prevádzkovú spoľahlivosť a ochrannu proti kondenzácii vlhkosti, odolne voči podtlaku, musia byť mrazuvzdorne, vodotesné, antimagnetické, …

Ako retro je tento model fajn, no ako meraci nástroj letcov už menej.
Letci potrebuju celkom konkretne hodinky s jasne stanovenými vlastnosťami. Chýbajú mi tam veci ako otočna luneta s minutovou, prip. pol-minutovou škálou, časovačom, výrazným značením. Hodinky pre pilotov by mali obsahovať nie 12, ale 24 hod ciferník s GMT modulom pre dualny čas cieľa, chyba mi tam chronograf pre meranie časových úsekov a prip. výškomer..
Tiež sa čudujem prečo do modelov s TESTAF dávajú zafírové sklíčka.
Pri havárii lietadla a poškodení hodiniek bude sklíčko najostrejší a najtvrdší predmet na okolí hneď za diamantom, takže podrezať si s ním žily v bezvýchodiskovej situácii by nemal byť problém

Johann

Tieto hodinky som si v ponuke fy Stowa všimol pred pár dňami. Vyzerajú slušne, aj keď mi telo trocha pripomína Bauhaus. Pri voľbe nových hodiniek dosť významne preferujem kontrast medzi ciferníkom a indexami a ručičkami. Sivá farba ciferníka sa mi vidí dosť fádna. Možno by som zvolil ciferník o odtieň-dva tmavší a čierne minútové čiarky urobil bielymi, je to vec vkusu. Veľkosť 43 je tak akurát, ostatné vylepšenia a výsledky testov potešia. Nie som fanúšikom práve tejto značky, skôr ma zatrasie niečo od firiem z obce Glashutte…