Torgoen Swiss Samaritan T18305 – hybrid s pôsobiskom zem-vzduch

Michal Pindura 0 05.03.2015

Torgoen Swiss Samaritan T18305 ChronographVo sfére cenovo dostupných leteckých hodiniek budete márne hľadať značku, ktorá by sa na lietadlá a pilotovanie upínala viac ako Torgoen Swiss. Spoločnosť založená v roku 1998 leteckým nadšencom, startupistom a znalcom švajčiarskych hodiniek Benzi Rosenskim sa po pätnástich rokoch totálnej špecializácie na potreby profesionálov v kokpite lietadiel rozhodla rovnými nohami skočiť do športovej oblasti, v ktorej sú takisto v hre rýchlosť, obratnosť a bleskové reakcie. Hlavní aktéri tohto športu sa rovnako ako ich kolegovia vo vzduchu nazývajú pilotmi, obliekajú si kombinézu a pred naštartovaním motora sa musia vtesnať do úzkeho kokpitu. Paralel by sa dalo nájsť viac. Torgoen Swiss si proste zaumienil, že ak jeho hodinky môžu slúžiť vysoko v oblakoch, potom môžu svoje kvality preukazovať aj na pevnej zemi. Teda, ak je možné pevnou zemou nazvať monopost s maximálkou 250 km/h.

Aby sme len nechodili okolo horúcej kaše, rozoberieme si angažovanie Torgoen Swiss v pozemských športoch na konkrétnom príklade. Model Torgoen Swiss Samaritan T18305 Chronograph je na to ako stvorený. Nepatrí síce k horúcim novinkám, predáva sa už nejaký čas, no pre skĺbenie vlastností leteckých hodiniek a modelov určených na závodné okruhy ho s čistým svedomím môžeme brať ako referenčnú vzorku kríženca s pôsobiskom zem-vzduch.

Pánske hodinky navrhnuté v spolupráci s americkým pretekárskym zoskupením Team Pelfrey, momentálne jazdiacom v seriáli Pro Mazda Championship, sa radia k rozmernejším pánskym časomerom. Vyčítať oceľovému púzdru s vodeodolnosťou 100M jeho 45 milimetrov priemeru by však bolo chybou. Ak máte v rýchlosti odčítať nielen čas, ale, povedzme, aj údaje namerané chronografom, určite sa zhodneme, že z väčšej plochy ich odčítate za kratší čas a pohodlnejšie. K ďalšiemu zvýšeniu pohodlia prispievajú extra prerastené arabské markery tretej, deviatej a dvanástej hodiny. Marker šiestej hodiny je iba naznačený, takmer celý ho prekrýva register sekúnd. Ten je podobne ako zvyšné dva sčítače navrhnutý v štýle budíkov na palubnej doske závodných špeciálov.

Torgoen Swiss Samaritan T18305 Chronograph, detail ciferníka

Spriaznenosť s monopostami Pro Mazda Championship a tiež s konštrukciou lietadiel je u Samaritan T18305 Chronograph badateľná aj na podklade ciferníka. Pravidelný šedo-čierny vzor je neklamným znakom použitia ľahkých a vysoko pevných uhlíkových vlákien. Ich úlohou na ciferníku bezpečne oddelenom od okolitého sveta minerálnym sklíčkom nie je dokazovať svoje fyzikálne vlastnosti. Plnia tu skôr poslanie dekoračného prvku. Naproti tomu, ručičky s vybratou hmotou hrotov a už spomenuté markery hodín sú funkčné bez ústupkov. Cez deň spoľahlivo navádzajú oči bielou farbou, cez noc svetielkovaním nanesenej luminiscenčnej zmesi. O nič menej funkčná nie je ani pre jazdecké hodinky nepostrádateľná tachymetrická škála, ktorá vypĺňa voľný priestor na vnútornom okruží.

Torgoen Swiss Samaritan T18305 Chronograph, detail ovládacieho bloku

Spúšťanie chronografu a nastavovanie času/dátumu má plne v kompetencii ovládací blok zložený z korunky a dvoch tlačidiel. Vďaka chráničom je korunka vo zvýšenej imúnna voči nežiaducim následkom nárazov a nechcenej manipulácii. Tlačidlá sú tak ako púzdro povlakované čiernym PVD a na radosť všetkých pretekárov (praktikov aj teoretikov) sú hríbikové. Na športových hodinkách, ktoré majú svoj predobraz v klasických stopkách, si iné vyhotovenie ani predstaviť nevieme. O presný chod hodiniek a precízne meranie času sa stará švajčiarsky quartz strojček ETA G10.211.

Model Torgoen Swiss Samaritan T18305 Chronograph je dodávaný s oranžovým silikónovým remienkom. Neprehliadnuteľná sýta farba je spolu s reliéfnym, „v smere jazdy“ skloneným písmom loga značky jednoznačným potvrdením dynamického charakteru hodiniek. Na stránkach výrobcu sa tento letecko-jazdecký hybrid predáva za 360 USD (317 €).

Zdroj: Torgoen Swiss, Wikipedia.org

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.