U-Boat Phoenix – sú veľké, sú zo striebra a bude ich iba päť

Michal Pindura 0 16.03.2015

U-Boat Phoenix - sú veľké, sú zo striebra a bude ich iba päťSpolu s ďalšími novinkami, ktoré na Baselworld dovezie extravagantná talianska značka U-Boat, bude na výstavisku Basel Messe verejnosti odprezentovaných päť vzácnych vyšperkovaných modelov. Šéfdizajnér a zakladateľ značky Italo Fontana ich vzhľad odvodil od existujúcich kolekcií Classico, Flightdeck a Chimera, no na rozdiel od bežnej produkcie, ktorá nepohŕda väčším podielom strojových zásahov, bol každý kus ručne dokončovaný inou remeselnou technikou. Individuálny prístup v záverečnej fáze výroby garantuje, že aj napriek sériovej výrobe polotovarov, sa na svete nenájdu dva navlas rovnaké exempláre.

Talianski remeselníci – a je jedno, či to boli dizajnéri automobilov, krajčíri alebo husliari – sú vo svete považovaní za umelcov, ktorí nie sú so svojou prácou spokojní, kým ich výtvor nie je dokonalý. Italo Fontana je v tomto smere ukážkou, čo vznikne ak sa sebavedomie až egocentrizmus stretne s povestným talianskym zmyslom pre detail. Sám dizajnér vraví, že jeho hodinky nie sú biznis, ale vášeň. A je to vidno.

Zlaté alebo strieborné púzdra pätice exkluzívnych noviniek sa nezdráhal ponoriť do kyselinových kúpeľov, pohral sa s povlakovaním vrstvami PVD i DLC a pre výnimočný vzhľad vyskúšal povrchovú úpravu „martellée“, ktorá cielenými nedokonalosťami imituje výzor surového odliatku. Aby svojim elitným modelom doprial zaslúžený lesk, púzdra na viacerých miestach vyložil drobnými diamantmi a rubínmi s bagetovým výbrusom.

U-Boat PhoenixPrvou novinkou, ktorej obrázky a parametre značka U-Boat odhalila prostredníctvom e-mailového newslettera, bola päťkusová séria chronografu Phoenix. Hodinky pomenované podľa bájneho vtáka vychádzajú z dizajnu radu Classico, čo samo o sebe dáva tušiť, že pôjde o kúsok s nezanedbateľným priemerom. U-Boat, pravdaže, nesklamal. Púzdro z mincového striebra rýdzosti 925 narástlo na úctyhodných 48 mm. Kolosálnosť tela s vodeodolnosťou 50M ešte viac zvyšuje masívny ovládací blok s dominantnou chránenou korunkou, ktorý pre svoje rozmery musel byť presunutý na ľavú stranu – inak by ohýbanie zápästia jednoducho nebolo možné. Aby nebolo všetko len o súťaži vo veľkosti, tlačidlo spúšte chronografu ozvláštňuje veľký čierny diamant.

Púzdro limitovanej edície U-Boat Phoenix sa okrem príznačnej mohutnosti pýši povrchom dokončovaným vyššie spomenutou metódou „martellée“ a okružím s malými prasklinami, do ktorých bolo zrnkovou technikou vsadených 180 čiernych diamantov. Excentrickosť hodiniek sa ale púzdrom nekončí. Pod zafírovým sklom púta zrak neotesane pôsobiaci ciferník z prírodnej perlete. Všimnite si, ako hrubo sú vyzerané terčíky chronografu a ako nedbalo sú tvarované markery hodín. Miestami až goticky vyzerajúce hodinky sa určite neštylizujú do pózy sterility švajčiarskych značiek. Modely U-Boat boli vždy o živelnosti a tá sa tu dá doslova krájať.

U-Boat Phoenix, úmyselne defromované viečko s malým otvoromPriestorom, kde si už ani Italo Fontana nedovolil prehnane manévrovať, je strojček. Automatický kaliber U-77 je jednou z mnohých odrôd chronografovej legendy ETA Valjoux 7750. Vo vyhotovení použitom v U-Boat Phoenix absentuje komplikácia dátumu. Ostatné prvky vrátane troch centrálnych ručičiek a troch registrov (12-hodinový na dvanástej, 30-minútový na šiestej a sekundový na tretej hodine) ostali zachované. V dôsledku opačného umiestnenia ovládacích tlačidiel sú však oproti štandardnému rozloženiu strojčeka ETA Valjoux 7750 otočené okolo zvislej osi. Kaliber je takmer úplne zatajený. Otáčanie rotora je možné sledovať iba cez malý okrúhly otvor v úmyselne deformovanom viečku.

Príslušnosť novinky k produkcii značky U-Boat je viditeľná aj na remienku. Dohneda tónovaná teľacia koža sa nehanbí za malé prírodné defekty. Tie sú naopak výhodou a ďalším nositeľom jedinečnosti. Tak ako nenájdete dvoch ľudí s totožnými odtlačkami prstov, tak neexistujú dva kusy kože s rovnakou kresbou a rovnakými kazmi. Remienok je zakončený striebornou „martellée“ prackou vykladanou diamantmi. Cena hodiniek zatiaľ nebola zverejnená.

Zdroj: U-Boat

Pridať komentár

Komentáre (0)

Zatiaľ žiadne.