Christophe Claret Soprano – minútová repetícia, štyri gongy a tourbillon
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 09.12.2012
Tohtoročná muzikálne podkutá novinka z dielní manufaktúry Christophe Claret odbíja presný čas na požiadanie štvornotovou minútovou repetíciou s Westminsterským gongom, o reguláciu chodu sa jej stará 60-sekundový tourbillon a celkový efekt dokonávajú mostíky v štýle Karola X. vedno s nádherne spracovaným ciferníkom bez rušivej podkladovej dosky. Modely Soprano vzdávajú hold koreňom značky, ktorá v roku 1997 ako prvá včlenila do strojčeka náramkových hodiniek zafírové komponenty.
Christophe Claret Soprano sú hodinky plné kontrastov a tým rozhodne nenarážam iba na farby. Veď nájdite im podobný kúsok spájajúci tradičnú vysokú hodinárčinu s najvyšším stupňom techniky, anglický parlament s francúzskym kráľom, historické komplikácie s moderným dizajnom, fonetickú indikáciu času s jeho vizuálnym zobrazením, noblesné zlato s high-tech titánom a nadôvažok kovové prvky so zafírovými.
Repetícia v hodinkách je vzhľadom k nutnému zosúladeniu remeselnej zdatnosti a hudobného citu považovaná za jednu z najnáročnejších komplikácií. Minútová repetícia schopná počuteľne dvomi kladivkami dopadajúcimi na nákovky odrátať počet minút, hodín a ich kombináciou aj štvrťhodín sa u znalcov a zberateľov teší mimoriadnej úcte. Ešte o niečo zložitejšou je trojnotová repetícia Clarion, ktorá dokáže vyjadriť štvrtiny hodiny jednoduchou nôtou.
Avšak postavenie non plus ultra v ríši minútových repetícií má takzvaný Westminster. Gong s výraznou melódiou nazvaný podľa odbíjania zvonov veže Big Ben, súčasti Westminsterského paláca, udiera po aktivovaní posuvným tlačidlom na boku púzdra kvartetom kladiviek štvornotovú melódiu. Pre zabezpečenie bohatšieho prejavu majú modely Christophe Claret Soprano štvoricu patentovaných rezonátorov dvakrát obtočených po obvode strojčeka. Aby sa vylúdená znelka doniesla až k ušiam majiteľa hodiniek bola stredná časť púzdra zhotovená z titánu piatej triedy, materiálu s vynikajúcimi akustickými parametrami, hojne nasadzovanom v hudobných nástrojoch.
Niekoľko dekád predtým, než zvony Big Benu vydali prvé tóny, francúzsky kráľ Karol X. výrazne ovplyvňoval umenie, architektúru a s nimi tiež hodinárske odvetvie. Jedným z určujúcich charakteristík vtedajších vreckových hodiniek boli zosilnené mostíky, ktorým francúzsky panovník prepožičal svoje meno. Tento obrodený historický odkaz zakomponoval Christophe Claret aj do tria časomerov Soprano rozlíšených materiálmi okrúhleho 45 mm púzdra (biele, ružové zlato) i farebnými detailmi na ručičkách a korunke.
Po výlete dejinami sa vráťme naspäť do roku 1997. Dizajnérom švajčiarskej manufaktúry vtedy skrsla v hlavách prevratná idea – nahradenie kovových segmentov kalibra priehľadnými zafírovými. Vidieť inak skryté útroby manuálne naťahovaného mechanizmu TRD98 (450 komponentov, 39 kameňov, výkonová rezerva cca 72 hodín) vrátane kladiviek gongu ako na dlani umožňuje zafírový obal perovníka či priezračná doska ciferníka.
Ani tourbillon modelov Christophe Claret Soprano nie je celkom „obyčajný“. Jedná sa o tzv. lietajúci tourbillon oscilujúci na frekvencii 3 Hz, čo zodpovedá taktu 21600 polkmitov za hodinu. Úplnú otáčku okolo svojej osi vykoná klietka tourbillonu za 60 sekúnd.
Hodiniek s ručne šitými aligátorími remienkami bolo vyrobených z každej verzie po osem prísne limitovaných kusov.
Zdroj: Christophe Claret