Aktuálny čas ukážu všetky hodinky či mobilné zariadenia; inteligentné hodinky vám ponúknu množstvo smart funkcií, no mechanické hodinky sú nadčasovým kvalitným doplnkom, ktorý nenahradí žiadne iné zariadenie. Ako však fungujú mechanické hodinky a prečo je ich hodnota taká vysoká?
Kvalitné mechanické hodinky
Mechanické hodinky sa od mnohých hodiniek líšia najmä ich spôsobom fungovania. Mechanické hodinky nemajú v sebe ukrytú batériu, ktorú môžete meniť či dobíjať a dokonca ani akumulátory.
Mechanické hodinky využívajú energiu z mechanického strojčeka, ktorý sa skladá z desiatok drobných súčiastok. Vďaka ich dômyselnému usporiadaniu sú po natiahnutí hnacej pružiny schopné premeniť jej energiu na sekundové impulzy.. Na rozdiel od klasických hodín sa však môže čas líšiť približne o 10-20 sekúnd za jeden deň. Mechanické hodinky, ktoré majú COSC certifikát, sa však dokážu dostať na úroveň skvelých -4/+6 sekúnd za deň.
Strojčeky mechanických hodiniek, inak nazývané aj kalibre, vyrábajú špecializované hodinárske závody, pričom najčastejšie sa môžeme stretnúť so značkami Miyota, Sellita alebo ETA. Posledne menovanú švajčiarsku značku strojčekov vlastní spoločnosť Swatch. Práve táto spoločnosť patrí medzi najväčších dodávateľov mechanických strojčekov na svete.
Keďže mechanické hodinky neobsahujú batériu, energiu získavajú buď pohybom ruky alebo pravidelným natočením pružiny prostredníctvom korunky. Niektoré prémiové modely mechanických hodiniek môžu fungovať na jedno natiahnutie aj mesiac, no zvyčajne je potrebné hodinky natiahnuť po 48 – 72 hodinách.
Aj napriek tomu, že hodinky s mechanickým strojčekom neukazujú vždy presný čas a majú menšiu odchýlku, mnohí ľudia oceňujú ich remeselnú a častokrát aj umeleckú hodnotu, ktorú nenahradia žiadne iné plne funkčné hodinky so smart funkciami.
Typy mechanických hodiniek
V závislosti od toho, akým spôsobom mechanické hodinky fungujú, je možné mechanické hodinky rozdeliť na dva typy, a to automaticky naťahované a ručne naťahované hodinky.
Mechanické ručne naťahované hodinky
Mechanické ručne naťahované hodinky fungujú na princípe naťahovania pružiny otáčaním korunky. Ide o najbežnejší typ strojčeka na historických a vreckových hodinkách. Práve týmto ručným otáčaním sa natiahne pružina v mechanických hodinkách, čím sa hodinky rozbehnú a začnú ukazovať čas. Klasické mechanické hodinky s ručným naťahovaním sa však v súčasnosti nevyskytujú v takej miere ako modernejšie automaty.
Mechanické automatické hodinky
Pokiaľ ide o mechanické hodinky, ľudia v súčasnosti vyhľadávajú skôr mechanické hodinky s automatickým naťahovaním. Automatický strojček, ktorý je v nich použitý, si vyžaduje pre správne fungovanie pohyb zápästia, ktorý naťahuje hlavnú pružinu v hodinkách.
Vďaka tomuto pohybu vzniká energia, ktorá sa prenáša na ozubené kolieska v hodinkách, a to spôsobuje pohyb ručičiek. Práve to robí rozdiel medzi mechanickými ručne naťahovanými hodinkami a mechanickými hodinkami s automatickým naťahovaním. Pri kúpe mechanických automatických hodiniek je však potrebné sledovať rezervu chodu, ktorá vyjadruje, ako dlho sú hodinky schopné prevádzky a ukazovania času, a to bez toho, aby im bola dodávaná energia z pohybov zápästia.
Výhody a nevýhody mechanických hodiniek
Vlastniť dámske mechanické hodinky alebo pánske mechanické hodinky je forma prestíže a luxusu. Ak