Ciferník je základ. Týchto TOP 10 štýlov ciferníkov pozná každý dizajnér hodiniek
Autor: Michal Pindura Komentáre: 1 Vytvorené: 27.05.2018
Ciferníky hodiniek sú skoro ako ľudské odtlačky prstov. Na svete len ťažko nájdete dva navlas rovnaké kusy. Sú to práve ciferníky, podľa čoho dokážeme v zlomku sekundy identifikovať hodinky, určiť presný model, kategóriu, značku a v špecifických prípadoch dokonca aj rok výroby.
Vďaka ciferníkom si fanúšikovia kvalitných hodiniek pamätajú ikonické modely, ktoré sa okrem dejín hodinárskeho priemyslu zapísali tiež do dejín aviatiky alebo histórie hollywoodskeho filmu. Za všetky menujeme legendy ako Cartier Santos Dumont na zápästí priekopníka letectva Alberta Santosa-Dumonta, Rolex GMT-Master vo filme Apocalypse Now (1979) na ruke Marlona Branda alebo chronograf TAG Heuer Monaco v strhujúcej snímke Le Mans (1979)… Je to tak, perfektne navrhnutý ciferník odomyká brány k úspechu hodiniek a ich nekonečnej sláve rýchlejšie, než čokoľvek iné.
Hoci sú ciferníky takmer vždy jedinečné, existujú medzi nimi základné, dlhými desaťročiami a praxou overené typy, od ktorých sa môžu dizajnéri odraziť a pritom mať istotu, že nešliapnu vedľa. Chcete vedieť, ktoré to sú?
V nasledujúcich riadkoch si predstavíme desiatku najobľúbenejších štýlov a rozložení analógových ciferníkov používaných v dnešných hodinkách. Otestujte sa, či poznáte všetky ????
CIFERNÍK S ARABSKÝMI ČISLICAMI (zvyčajne zvislé)
Pravdepodobne najrozšírenejší layout ciferníka v moderných hodinkách. Vyznačuje sa prehľadnosťou a rýchlym odčítaním času.
CIFERNÍK S RÍMSKYMI ČISLICAMI (zvyčajne priečne)
Jeden z najtradičnejších štýlov ciferníkov. Často je používaný v klasických a elegantných modeloch.
CIFERNÍK CALIFORNIA
Ciferník kombinujúci arabské a rímske číslice. Jedná sa o historické rozloženie, ktoré prvýkrát použila švajčiarska manufaktúra Rolex v roku 1934. Sú viaceré teórie, prečo sa tento štýl nazýva podľa štátu v USA, ale nikto naisto nevie, prečo je tomu tak.
TYPICKÝ LETECKÝ CIFERNÍK
Ciferník príznačný pre pilotné modely. Dôraz je kladený najmä na viditeľnosť číslic hodín.
CHRONOGRAF – TRI REGISTRE
Ciferníky s tromi sčítačmi sú stálica, ktorá nikdy neomrzí. Podobné rozloženie môžu mať aj hodinky s multifunkčným dátumom.
CHRONOGRAF – DVA REGISTRE
Tento vzhľad ciferníka preslávili chronografy TAG Heuer. Podľa horizontálne uložených registrov mu prischla prezývka „panda“.
TYPICKÝ POTÁPAČSKÝ CIFERNÍK
Pod vodou nemá tento štýl ciferníka konkurenciu. Veľkorysé indexy sú zárukou viditeľnosti aj v kalných vodách (obyčajne sú ošetrené luminiscenčným náterom) a zvýraznená značka dvanástej hodiny uľahčuje orientáciu pri meraní času ponoru alebo trvania dekompresných zastávok.
NÁMORNÝ CHRONOMETER
Ďalší z historických dizajnov. Námorné chronometre (vysoko presné hodinky) boli podstatnou súčasťou prístrojov navigačnej výbavy v námorníctve. Sekundy sú indikované na samostatnom subciferníku.
TYPICKÝ REGULÁTOR
Zrejme najzvláštnejšie, ale o to pútavejšie rozloženie ciferníka. Každá z troch základných zložiek času (hodiny, minúty, sekundy) je zobrazená samostatne, pričom najväčší dôraz je kladený na minúty.
SENDVIČOVÝ (zvyčajne Panerai)
Nebyť značky Panerai, boli by sme o sendvičové ciferníky takmer určite ochudobnení. V podaní tohto švajčiarsko-talianskeho výrobcu je vrchný plát ciferníka v mieste indexov a číslic prerezaný, vďaka čomu odhaľuje spodnú vrstvu s nanesenou fluorescenčnou látkou.
Pridať komentár
Komentáre (1)
Dawe | zasmial som sa pri ciferníku zvanom Námorny chronometer |
---|