Favre-Leuba Bivouac 9000 – horolezecký úkaz s mechanickým výškomerom do 9000 metrov

Michal Pindura 1 18.10.2017

Favre-Leuba Bivouac 9000, prototyp prezentovaný na Baselworlde 2017

Koľko sa toho dá dokázať za jeden rok? Keby sme skúsili nájsť odpoveď na túto otázku v počínaní si švajčiarskej značky Favre-Leuba, napísali by sme niečo v zmysle viac než dosť. Kedysi významný hráč medzi hodinárskymi manufaktúrami má za sebou reštart po dlhej odmlke a za približne rok odvtedy, čo sa vrátil na hodinársku mapu, ukazuje, že nechce byť iba do počtu.

O ambíciách obsadiť niekdajšie pozície svedčí slušne zaplnená športová kolekcia Raider i postupne budovaná elegantná séria Chief. Už na marcovom Baselworlde však Favre-Leuba demonštroval, že nemá chuť vyrábať hodinky, ktoré nie sú ničím výnimočné. Jedna z noviniek pre rok 2017 sa v snahe o rozbúchanie sŕdc horolezcov a turistov oprela o efektnú komplikáciu zabudovaného mechanického výškomera, navyše podporenú cenovou dostupnosťou.

Technicky zaujímavý model s názvom Bivouac 9000 by sa podľa slov predstaviteľov značky mal stať jedným z pilierov obnovenej spoločnosti, ktorá pred krízou spôsobenou rozmachom quartzu vyrábala viac než pol milióna hodiniek ročne. Ak si aj odmyslíme fakt, že možnosť merať nadmorskú výšku až do 9000 metrov nad morom neponúka žiadny konkurenčný produkt, po zistení, kto stojí v pozadí vzkriesenia tejto tradičnej manufaktúry, nemáme pochybnosti, že by sa to nemalo podariť. V manažmente značky majú totiž od roku 2015 prevahu ľudia spoločnosti Titan, čo je dcérska firma indického konglomerátu Tata Group.

Favre-Leuba Bivouac 9000 - horolezecký úkaz s mechanickým výškomerom do 9000 metrov

Bivouac 9000 je medzi ostatnými aktuálnymi modelmi Favre-Leuba neprehliadnuteľný. Jednak je to dané odvážnym vzhľadom, ktorému kraľujú rozmery púzdra 48 × 18,7 mm, a jednak ojedinelou funkcionalitou. Mechanický výškomer síce je kuriozita, no keď sa pozrieme do minulosti Favre Leuba, prídeme na to, že pre túto značku až takou raritou nie je. Novinka je vlastne akýmsi návratom k rovnomennému časomeru Bivouac z roku 1962, ktorý bol historicky prvým modelom s aneroidným výškomerom. Princíp fungovania najlepšie vysvetľuje Wikipedia, požičiame si preto krátky úryvok:

„Princíp kovového (aneroidného) tlakomera je založený na pružnej deformácii prijímacej časti prístroja pod vplyvom zmien tlaku vzduchu. Prijímacou časťou prístroja býva kovová kapsula v podobe nízkeho valca, ktorého spodná i vrchná časť sú zvlnené. Vnútri kapsuly je značne zriedený vzduch (menej ako stotina hPa), ale dostatočne silná struna zabraňuje vonkajšiemu tlaku úplne stlačiť steny kapsule. Meracia časť potom funguje takto: Pri zväčšení vonkajšieho tlaku veko vtláča dovnútra a pri zmenšení tlaku zasa struna vytláča veko kapsule. Zmeny polohy veka sú nepatrné, pri zmene tlaku o 100 hPa je deformácia kapsuly len asi 0,3 mm, no pákovým prevodom sa tieto malé zmeny zväčšujú až osemstonásobne a prenášajú sa na stupnicu.“

Historický model Favre-Leuba Bivouac zo 70. rokov minulého storočia

Možno ešte dôležitejšie ako detailné objasnenie fungovania aneroidného výškomera je skutočnosť, že Favre-Leuba Bivouac 9000 disponuje výškomerom, ktorého rozsah prispôsobený potrebám prieskumníkov a horolezcov, pokrýva aj tie najvyššie himalájske štíty.

Ako meranie a odčítanie nadmorskej výšky prebieha? Je to pomerne jednoduché. Základom je obojsmerne otočné okružie s hliníkovou vložkou, na ktorej sa nachádzajú značky odstupňované po 50 metrov v škále s maximom 3000 metrov. Pre nedostatok miesta boli číslam odobraté dve nuly, pre poznanie reálnej výšky ich tak treba násobiť stomi. Aktuálnu hodnotu a tiež stúpanie či klesanie zobrazuje centrálna červená ručička, ktorej by ste inak prisúdili rolu sekundovky.

Favre-Leuba Bivouac 9000

Keďže rozsah merania až do 9000 metrov by z okružia spravil prstenec husto posiaty miniatúrnymi číslami a značkami, inžinieri pristúpili k pridaniu doplnkového ukazovateľa (pozícia 3:00), ktorého dvojramenná ručička v štýle strelky kompasu na stupnici umiestnenej vpravo rozdeľuje maximálnu možnú nameranú hodnotu na 3000-metrové tretiny, reprezentované arabskými číslicami 3, 6 a 9. Akonáhle centrálna ručička dokončí prvú otáčku, čím prekoná hranicu 3000 metrov, ručička na tomto ukazovateli sa posunie na trojku. S druhou rotáciou poskočí na šestku, s treťou na deviatku. Jej druhé rameno zároveň na drobnej stupnici vľavo zobrazí atmosférický tlak v hectopascaloch.

Pri hľadaní miesta, kde by mala aneroidná kapsula zabezpečený kontakt so vzduchom, sa veľmi nešpekulovalo. Viditeľná je na boku púzdra pri deviatej hodine. Vyvedenie kapsuly na povrch hodiniek by mohlo znamenať, že vodeodolnosť bude rovná nule. Až také zlé to, našťastie, nie je. Vďaka membráne, ktorá umožňuje prenikanie vzduchu, ale nie prachu a vlhkosti, je vodeodolnosť aspoň na úrovni 30M.

Favre-Leuba Bivouac 9000, hrúbka titánového púzdra je 18,7 mm

Vo vnútri titánového púzdra z prednej strany zaceleného zafírovým sklom je udomácnený ručne naťahovaný kaliber FL311 s výkonovou rezervou 60 hodín. Stav navinutia perovníka je možné sledovať prostredníctvom ručičkového ukazovateľa pri dvanástej hodine priamo na ciferníku. Mechanizmus postavený na strojčeku EMC 3903M má okrem spomenutých komplikácií vo výbave ešte obligátne hodiny, minúty, malú sekundovku (9:00) a dátum (6:00). Ručičky slúžiace na odčítanie času sú ošetrené luminiscenčnou zmesou.

Model Favre-Leuba Bivouac 9000 sa predáva spárovaný so šedým koženým remienkom, ktorý farebne ladí s titánovým púzdrom a podkladom ciferníka. Vzhľadom na ojedinelosť hodiniek s mechanickým výškomerom nie je cena novinky vôbec prestrelená. Po hrubom prepočte zo švajčiarskych frankov by sa mala pohybovať okolo sumy 7500 eur.

Zdroj: Favre-Leuba, Wikipedia.org

Pridať komentár

Komentáre (1)

Dawe

,,Favre-Leuba Bivouac 9000 disponuje výškomerom, ktorého rozsah prispôsobený potrebám
prieskumníkov a horolezcov, pokrýva aj tie najvyššie himalájske štíty.,,
maju tieto hodinky s voedeodolnosťou 3 ATM nejake prakticke využitie ?
zaujímalo by ma ako funguje membrána hodiniek v zone smrti (nad 7000m) a pri teplote cca -30°C.