Hodinky vytlačené na 3D tlačiarni? Vortic dokáže tlačiť púzdra z ocele aj titánu
Autor: Michal Pindura Komentáre: 2 Vytvorené: 01.08.2016
Vraví sa, že crowdfunding vniesol do produktového dizajnu, techniky i módy demokraciu. Len ľudia – čiže malí alebo väčší investori – majú v rukách moc rozhodnúť, ktorý start-up sa presadí a ktorý upadne do zabudnutia. Americká značka Vortic Watch Company verí, že sa dostane do prvej skupiny. Spoločnosť založená R.T. Custerom a Tylerom Wolfem sa uchádza o dôveru a kapitál vďaka progresívnemu nápadu vyrábať púzdra hodiniek na 3D tlačiarni.
Od vysokoškolských pokusov a snáh o vytvorenie použiteľných výtlačkov tiel hodiniek sa firma sídliaca v coloradskom meste Fort Collins posunula o míľové kroky vpred. Po oceľových modeloch Journeyman z minulého roka si Vortic trúfol na 3D tlač z titánu. Paradoxom je, že v časoch rozmachu smart hodiniek a rôznorodých donedávna sci-fi technológií, ku ktorým sa radí aj 3D tlač, sa mladí Američania skúšajú presadiť náramkovými hodinkami s nostalgickým vzhľadom odvodeným od historických vreckových „railroad“ modelov, vyrábaných na území USA značkami Hamilton, Burlington, Hampden, Watlham a ďalšími v 19. a prvej polovici 20. storočia.
Zakladatelia spoločnosti, ako správni vlastenci (kto ním v Amerike nie je?), si zakladajú na kvalite Made in USA. S obľubou dokonca hovoria o ručnej práci. Keď privrieme jedno oko nad protirečivým spojením 3D tlač a ručná práca, môžeme im len držať prsty, aby pokračovali v úsilí o čo najväčší podiel súčiastok navrhnutých a zhotovených v pre nich domácom severnom Colorade. Ani 3D tlač však zatiaľ nepokročila natoľko, aby spod trysky tlačiarne vzišiel dlhodobo fungujúci a dostatočne presný strojček. Hodinky Vortic sa preto spoliehajú na švajčiarske manuálne aj automaticky naťahované mechanizmy Eterna Caliber 39 vo verzii s komplikáciou malých sekúnd, prípadne americké kalibre Pinion Precision Technology 1003 (modifikovaný ETA/Unitas 6497) s malou sekundou a indikátorom rezervy chodu.
Púzdra vintage modelov Journeyman (v ponuke sú priemery 41 a 45 mm), a je jedno či oceľových alebo titánových, sú na 3D tlačiarni vytlačené zo zmesi kovového prášku a spojiva. Po vytvrdnutí sú prevezené do závodu ExOne v Pittsburgu, kde je po vložení do pece spojivo nahradené čiastočkami bronzu. Týmto spôsobom získava finálny produkt pevnosť. Púzdra z nehrdzavejúcej ocele sú následne povrchovo upravované. Patinovanie s názvami Antique Bronze a Medieval Pewter sa vykonáva v Pitssburgu, niklovanie prebieha v Indiane a leštenie priamo vo Fort Collinse. Nakoniec sú ošetrené bezfarebným priemyselným lakom. Malé množstvo bronzu obsiahnuté v póroch vytlačeného materiálu však aj napriek tomu spôsobí jeho postupné oxidovanie a zmenu farby.
Hodinky so vzhľadom blízkym železničiarskym časomerom spred sto a viac rokov sa na ich historické vreckové vzory chcú podobať bielymi smaltovanými ciferníkmi, dobovým fontom hodinových markerov, ručičkami typu „Poire Corps renflé“ (vydutie v tvare hrušky) a korunkou umiestnenou na pozícii dvanástej hodiny. Moderná súčasnosť sa v stavbe modelov Vortic Journeyman prezentuje cez laserové gravírovanie nápisov na viečku a odolné dvojvrstvové sklíčko Corning Gorilla Glass.
Vortic umožňuje zákazníkom prispôsobenie hodiniek prostredníctvom interaktívnej webovej aplikácie. Meniť sa dá skoro všetko, od štýlu ručičiek, farby púzdra, zdobenia strojčeka až po druh kože remienka. Niektoré úpravy sú zdarma, iné za príplatok. Medzi príplatkové patria napríklad remienky z konskej kože Horween Shell Cordovan, spracovanej v dielňach v Chicagu.
Na komunitnom portáli Kickstarter je možné manuálne naťahované verzie hodiniek Vortic Journeyman predobjednať za 795 amerických dolárov (približne 720 eur), samonaťahovacia alternatíva je o 700 dolárov drahšia (1360 eur). Uvedené ceny platia do konca kampane, tj.do 17. septembra 2016. Po tomto dátume sa ceny zvýšia o 200, respektíve 500 USD. Pokiaľ nechcete čakať, v eshope značky už teraz nájdete množstvo skutočne historických hodiniek – presnejšie ich strojčekov a ciferníkov vsadených do púzdier zhotovených pomocou 3D tlače.
Zdroj: vorticwatches.com
Pridať komentár
Komentáre (2)
Johann | Vďaka, Dawe! |
---|---|
Johann | Ako zaujímavosť? Ól rajt. Ako skutočnosť? Pre mňa jednoducho nie. Aj keby boli tie hodinky najlepšie na svete, nie! Prečo? Mňa kvalita Made in USA jednoducho k slzám nedojíma. Kvalite Made in USA neverím. Viackrát som sa popálil, stačilo. Jediným kladom je tuším ten kaliber Eterna 39. |