Junkers Worldtimer – nepoblúdia v časových pásmach, nestratia sa v tme
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 24.02.2016
New York, Paríž, Tokio… Dnes doma, zajtra na cestách. Spoznávanie sveta – či už v pracovnom nasadení alebo v širokom tričku a s vetrom vo vlasoch, nie je vždy len slasť. Spoľahnúť sa musíte zväčša iba sami na seba, k tomu presun z miesta na miesto, z jedného časového pásma do druhého. Nech sa bavíme v symbolickej alebo rýdzo realistickej rovine, každý, kto precestoval, prípadne má v pláne precestovať polovicu zemegule, nám prikývne, že mať za každých okolností prehľad o tom, čo sa okolo neho deje, je na nezaplatenie. Keďže na stránkach nášho blogu sa všetko krúti okolo času, v súvislosti s cestovaním a prehľadom o dianí navôkol nemôže byť dnešnou tému nič iné, ako hodinky pre svetobežníkov. S tými, ktoré sa vám dnes chystáme predstaviť, budete mať informáciu o presnom vzdialenom aj domácom čase podanú bez ohľadu na dennú i nočnú hodinu.
Junkers Worldtimer
Pánske hodinky Junkers Worldtimer patria do rodiny takzvaných GMT chronografov, ktoré sú vďaka ich funkciám stavané na indikovanie času v druhom pásme a zaznamenávanie dĺžky trvania ľubovoľných udalostí. GMT ukazovateľ je v prípade modelov Junkers Worldtimer spracovaný do formy subciferníka na pozícii desiatej hodiny. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú vyznačené názvy svetových miest a k nim prislúchajúce časové posuny. Junkers zvolil GMT indikátor s ručičkou ukazujúcou čas v 24-hodinovom formáte. Iné pohyblivé časti sa v ňom k slovu nedostali. Ak sa teda chystáte na cestu do končín s časovým posunom, korunkou posuniete ručičku ku správnemu miestu (pásmu) a o nič ďalšie sa nemusíte starať. Správnosť nastaveného času síce závisí len od vás, ale na druhú stranu ste pánom situácie, všetko máte vo svojich rukách.
Druhou ťažiskovou zručnosťou modelov poháňaných švajčiarskym quartz strojčekom ETA G10.962 je chronograf s kapacitou merania 12 hodín. Stopky ovládané dvojicou bočných hríbikových tlačidiel umožňujú vďaka funkcii ADD jednoduché pripočítavanie času (čiastkové časy). Prítomné sú aj medzičasy zastúpené funkciou SPLIT. Chronograf využíva dva registre a takisto centrálnu sekundovú ručičku. Na osi medzi sčítačmi sa pri indexe štvrtej hodiny nachádza primerane veľké okienko dátumovky.
Rozloženiu a ergonómii ciferníkov nie čo vytknúť. Viditeľnosť údajov je vzorová, dokonca aj drobné názvy miest sú čitateľné bez zaváhaní. Zlatý klinec v tejto oblasti si však hodinky Junkers Worldtimer schovávajú na dobu po západe slnka. Na fotografiách je v plnej kráse predvedené, čo ciferník obdarenejšej verzie 6892-5 po zotmení dokáže. Ohromujúci svit podkladu a ručičiek je výsledkom nanesenia luminiscenčného pigmentu Superluminova na podklad ciferníka a kosodĺžnikové listy ručičiek. Môžete sa spoľahnúť, že tak ako vás GMT indikátor neomylne prevedie húštinou časových pásiem, s plne luminiscenčným ciferníkom nikdy neokúsite, ako chutí strata orientácie v čase pre takú banalitu, akou je obyčajná tma.
Oceľové modely Junkers Worldtimer sú dostupné v dvoch vyhotoveniach odlíšených práve farbou vyššie viackrát pretriasaného ciferníka. Kým krémový variant sa v noci premení na modrastý reflektor, verzia s antracitovým ciferníkom žiari komornejším svitom ručičiek, arabských číslic a minútovej škály. Oba modely spárované s čiernymi koženými remienkami zrovnoprávňujú rozmery púzdier, minerálne sklíčka, vodeodolnosť 100M/10ATM aj navlas rovnaká váha 71 gramov.