Leroy Chronomètre Observatoire Aluminium Only Watch 2015
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 28.07.2015
Dražba Only Watch 2015 už pozná kompletný zoznam jedinečných hodiniek, ktorými zapojené značky pomôžu v boji so zákernou svalovou dystrofiou. Keďže nie je v našich silách pokryť článkami všetkých 43 modelov, už pred dvomi týždňami ste si tu, na stránkach Hodinárskeho magazínu mohli prečítať príspevok, v ktorom sme sa vám snažili priblížiť tohtoročnú aukciu slovne aj prostredníctvom fotogalérie unikátnych hodiniek. Medzi štyrmi desiatkami modelov sa podľa nášho názoru nachádza jeden (minimálne), ktorý si samostatný článok nevypýtal extrémnymi komplikáciami, ale riešeniami s cieľom zlepšiť výslednú presnosť. A nielen to. Leroy Chronomètre Observatoire Aluminium Only Watch 2015 patria do zriedkavej sorty hodiniek, ktorých púzdro, ciferník, mostíky a základná doska strojčeka sú vyrobené z hliníka.
K vydaniu jediného kusu modelu z radu Osmior viedli jeho tvorcov inšpiratívne hliníkové cestovné hodiny L. Leroy & Cie – Montpensier z roku 1894. Kým historický kus s komplikáciami zvonkohry Grande Sonnerie, budíkom a centrálnou sekundovou ručičkou mal z hliníka zhotovený iba vonkajší plášť, novinka zašla v množstve dielov vyrobených z tohto ľahkého kovu omnoho ďalej. V počte hliníkových komponentov jej môže konkurovať azda iba športový model Octa Sport Aluminum od manufaktúry F.P. Journe.
Ako už vyplýva z názvu hodiniek, dočinenia máme s observatórnym chronometrom. Časomer, ktorý sa môže hrdiť označením Observatory Chronometer alebo jeho jazykovými mutáciami, bol skonštruovaný na presné meranie času a testovaný v certifikovanom observatóriu. V tomto konkrétnom prípade to bolo francúzske Národné astronomické observatóriom Besançon ležiace v departmente Doubs neďaleko švajčiarskych hraníc. Pokiaľ ide o presnosť certifikovaných hodiniek, veľa napovie bilancia značky Leroy v rôznych súťažiach. Zbierku 384 zlatých medailí udelených za vynikajúcu presnosť naposledy rozšírilo ocenenie z Concours International de Chronométrie 2013.
Každý observatórny chronometer otestovaný v laboratóriách observatória Besançon dostane svoj vlastný číslovaný doklad o dosiahnutej presnosti. Hodinky, ktoré ho chcú získať, sú podrobené komplexným skúškam v zmontovanom stave s odpojeným remienkom. Testovanie prebieha počas pätnástich po sebe idúcich dní v piatich polohách a za pôsobenia rôznych teplôt. Po úspešnom absolvovaní skúšok je na základnú dosku kalibra vyrytý punc La Vipère v tvare hlavy vretenice.
Hodinky s rozmermi púzdra 40 × 10,5 mm (vodeodolnosť 30M) sú celé ladené do šedej farby. Antracitová šedá bola dosiahnutá eloxovaním, čiže anodickým oxidovaním, ktoré vytvára na povrchu hliníka vrstva oxidu hlinitého, v prírode známeho ako kryštalický korund. Ten počas anodizácie prerastie do hliníkového podkladu, mení jeho mikroštruktúru a stáva sa jeho súčasťou. Obavy z mäkkosti hliníka a strach z mechanického poškodenia pri každom malom náraze teda nie sú opodstatnené. K odolnosti hodiniek prispieva aj dvojica zafírových sklíčok s antireflexnou úpravou.
Hliníkový ciferník obohnaný minútovou škálou používa na odlíšenie funkčných zón odtiene sivej. Stupnicu minút pripomínajúcu železničnú trať na troch miestach prerušujú obdĺžnikové luminiscenčné indexy a jeden kosodĺžnikový útvar na pozícii deviatej hodiny. Čudný element nie je ničím iným ako indikátorom pohybovej rezervy. Ak je v pružine uskladnená energia na 98 až 38 hodín, ukazovateľ má farbu rovnakú ako ciferník. Pri poklese pod túto hranicu sa sfarbí na bielo a keď pohybová autonómia dosiahne 18 a menej hodín, vo výreze sa objaví výstražná červená farba. Zvyšné prvky ciferníka sú bez podobných prekvapení. Aplikovaným arabským markerom v takmer úplnom zložení robia garde dve ródiované centrálne ručičky s naneseným fosforeskujúcim náterom, subciferník komplikácie malej sekundy a logo značky.
Za úctyhodnou presnosťou novinky spárovanej so šedým remienkom z kože aligátora (prirodzene zakončeným hliníkovou prackou) stojí manuálne naťahovaný kaliber L200Al. Zotrvačka strojčeka s vysokým podielom ručnej práce osciluje na frekvencii 2,5 Hz, čo predstavuje 18-tisíc polkmitov za minútu. O precíznosti hodinárov manufaktúry Leroy čo-to prezradí leštenie pastorkov dreveným brúsnym kotúčom a dokončovanie povrchu západkových kolies starobylou dekoratívnou technikou „Mât de Genève“, vďaka ktorej nadobudli antracitovo sivú farbu. Iné oceľové časti vrátane naťahovacieho mechanizmu a modrených skrutiek sú zrkadlovo leštené. Pozornosť si zaslúži aj skutočnosť, že štyri priamo viditeľné kamene z celkového počtu 42 nie sú obligátne rubínové, ale diamantové. Pri pohľade na kaliber cez zafírový priehľad viečka tak hegemóniu sivej nič nenarušuje.
Na záver sme chceli pôvodne napísať informáciu o cene novinky, no nakoľko dražba Only Watch 2015 prebehne až 7. novembra, tento údaj ešte nie je známy. Kvôli ľuďom trpiacim svalovou dystrofiou a s prihliadnutím na kvality modelu Chronomètre Observatoire Aluminium Only Watch 2015, dúfame, že suma bude čo najvyššia.
Zdroj: Leroy, www.phillipswatches.com, wikipedia.org