Longines Telemeter Chronograph & Tachymeter Chronograph
Autor: Michal Pindura Komentáre: 1 Vytvorené: 02.08.2012
Z nášho magazínu už zaiste viete, že Longines tento rok jubiluje. Nuž a čím lepším by mohli fachmani zo Saint-Imier sfúknuť 180 sviečok na torte než hodinkami. Longines Telemeter Chronograph a Tachymeter Chronograph sa postavili do šíku elegantných a matematicky obratných časomerov.
LONGINES TELEMETER CHRONOGRAPH
V roku 1933 vyrobil Longines chronograf vybavený stupnicou telemetra, vynálezu používaného od polovice 19. storočia k meraniu vzdialenosti na základe rýchlosti zvuku. Aktivovaním chronografu napríklad po blysnutí a zastavením pri začutí hromu, ukázala ručička na stupnici vzdialenosť od epicentra búrky.
Historický model nechal Longines minulosti, no jeho telemeter zakomponoval do 41 milimetrového oceľového púzdra, útočiska kalibru L688 (27 kameňov, 28800 v/h, rezerva chodu 54 hodín). Automatický strojček so stĺpikovým kolesom chronografu vyrábajú pre Longines odborníci švajčiarskej spoločnosti ETA. Škoda, že fotografie zadnej strany nie sú k dispozícii, musíme si vystačiť s vedomím prítomnosti zafírového priehľadu viečka.
Okrem atraktívnych technických fines, priťahuje Longines Telemeter Chronograph pozornosť svojím harmonickým dizajnom spájajúcim tradície s moderným duchom. Biely lakovaný ciferník s arabskými číslicami oživuje červená škála telemetra, rovnakej farby je aj centrálne situovaný špirálový tachymeter. Dotyk noblesnosti sprostredkúvajú modrené Breguetove ručičky a čierny aligátorí remienok.
LONGINES TACHYMETER CHRONOGRAPH
Model potlačený smršťou číslic tachymetra, nástroja pôvodne zavedeného okolo roku 1811 na montážnych linkách, kde meral rýchlosť produkcie. Meranie bolo odštartované začatím plnenia úlohy a ukončené akonáhle bola práca vykonaná. Výsledná hodnota, na ktorej ostala ručička, vyjadrovala priemernú produkčnú rýchlosť za hodinu. Tachymetrom je možné zistiť tiež rýchlosť pohybujúceho sa predmetu.
Odstavec o špecifikácii kalibru, púzdra a remienka by som mohol kľudne skopírovať od predošlého figuranta. Longines Tachymeter Chronograph sú v spomenutom navlas totožné. Nebyť rozdielnych meračských stupníc, ciferník by sa zviezol vedno s nimi. Biely lak inšpirovaný chronografom z roku 1934 pretínajú o niečo menšie arabské markery hodín, modrá 1000-metrová a červená 100-metrová škála tachymetra. Nadôvažok treba ešte priznať obdĺžnikovú apertúru dátumovky.
Zdroj: Longines
Pridať komentár
Komentáre (1)
LONGINES TACHYMETER CHRONOGRAPH | Mohol by mi prosím niekto vysvetliť čo znamenajú číslice tachymetra napr. modré 3/3,3/2 alebo čierne 7/1,6/8 atď.? Aké je ich praktické použitie? |
---|