Omega Spacemaster Z-33 – milovať či zatratiť?
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 08.04.2012
Kým takmer kompletný diapazón hodiniek Omega si nejeden človek praje vlastniť, čudo Spacemaster Z-33 polarizuje spoločnosť do dvoch táborov, nič medzi neexistuje. Jedni v ňom vidia výkonný nástroj pilotov a pokračovateľa legendárnych Omega X-33 Mars, druhí šomrú na dizajn príliš odtrhnutý od reality. Faktom ostáva, že Z-33 je takým zjavom, ktorý sa stane buď kultom, alebo len osamoteným výstrelom do tmy.
Výroba bestselleru X-33 Mars s hlasitým 80dB alarmom bola ukončená v roku 2006. Odvtedy sa čakalo na prevzatie štafety po hodinkách odporúčaných americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) na lety do kozmu. Novinka je bez pochýb originálnym retro počinom. Historizujúci vzhľad spôsobujú predovšetkým dva aspekty – mohutné púzdro a analógovo-digitálna koncepcia.
Púzdro vyrobené z titánu piateho stupňa nie je celkom inovatívne. Podobný poduškový tvar mal v sedemdesiatych rokoch populárny Omega Flightmaster. Pravda, rozmerovo Z-33 naboptnali. Na ruke vyzerá kus kovu (43 x 53 x 19,58) majestátne, až dominantne. Platí to aj vo vzťahu k ciferníku, ktorý je trochu utopený, ale stále dostatočne veľký a vynikajúco čitateľný. Omega sa vrátila k duálnemu, analógovo-digitálnemu zobrazovaniu a urobila dobre.
Slabinou ana-digi konštrukcie býva zakrývanie displeja plnými ručičkami, to však nie je prípad Z-33. Obrysové ručičky boli ideálnou voľbou, nakoľko nové Omegy nemajú displeje na parádu. Štvorica tlačidiel spolu s korunkou kontroluje zástup digitálnych funkcií. Z časových ide o UTC, druhé časové pásmo v 12, alebo 24-hodinovom formáte, alarm a večný kalendár. Úseky uplynulého času odmerajú stopky a časovač. Okrem týchto funkcií Spacemaster Z-33 obsahuje programovateľný pilotný denník s vizuálnou kontrolou zaznamenaných údajov. Keďže v portfóliu Omegy sa nenachádzal kaliber schopný utiahnuť uvedený funkčný záprah, bolo nutné ušiť strojček na mieru, najlepšie v spolupráci s profesionálmi od fachu. Nový multifunkčný quartz kaliber 5666 tak do bodky spĺňa potreby pilotov.
Špecialitou a úsporným opatrením transreflexných zobrazovačov je automatické prispôsobovanie intenzity osvetlenia. Užitočnou vlastnosťou displejov je tiež kompatibilita s polarizačnými okuliarmi. Za zhoršených svetelných podmienok poskytne indexom a ručičkám svoje služby zelená žiara náteru SuperLuminova. Naopak, na priamom slnku sa hodí matný povrch ciferníka i obojstranne antireflexné zafírové sklíčko.
Zadná strana Spacemaster Z-33 budí dojem obyčajnosti až dovtedy, kým nezaznie rev alarmu. Za jeho nezvyčajnou silou stoja dvojité steny titánového viečka pracujúce ako rezonančné komory. Vodeodolnosť už taká nezvyčajná nie je. 100M neurazí, ale keď zoberiem do úvahy masu kovu zdá sa mi, že potenciál nebol celkom využitý.
V špeciálnom prezentačnom boxe balené hodinky Omega Spacemaster Z-33 majú v základe čierny gumený remienok (na obrázku). Viditeľné diely spony sú vyrobené z titánu stupňa päť, pohyblivé časti z dvojky. K dispozícii je tiež hnedý Soft Touch kožený remienok.
Zdroj: Omega