Omega upúšťa od testovania COSC. Chronometrovú presnosť overí METAS
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 17.12.2014
Na tlačovej konferencii, ktorú na ranné hodiny dňa 9. decembra zvolala spoločnosť Omega, odznelo závažné a zároveň zaujímavé rozhodnutie. Šéf skupiny Swatch Nick Hayek a generálny riaditeľ značky Omega Stephen Urquhart, oznámili, že od polovice budúceho roka bude u kalibrov Master Co-Axial vykonávať certifikáciu chronometrovej presnosti nový partner, Švajčiarsky federálny inštitút metrológie (METAS). V praxi to znamená, že doterajší partner, ústav Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC), skončí s testovaním kalibrov, ktorých množstvo predstavuje 10 – 15% z ročnej produkcie Omegy.
Keď sa pozrieme na všetky aspekty zmeny certifikačnej politiky značky Omega, zistíme, že ide o viac, než len o zmenu firmy, ktorá skontroluje presnosť strojčekov. V prvom rade sa zmenia podmienky testovania. Do laboratórií COSC, ktoré pracujú ako externý úrad, museli značky kalibre zasielať. METAS sa postará o to, aby zapúzdrené strojčeky boli podrobené skúškam priamo u výrobcu. Druhou zmenou bude – a tú si pravdepodobne vylobovala samotná Omega – testovanie presnosti nielen pri zmenách polohy, ale aj za pôsobenia magnetického poľa. Ako vieme, kalibre Omega Master Co-Axial sú stavané na odolanie magnetickej indukcii až do 15000 Gauusov (1,5 Tesla) a jednou zo zámienok upustenia od spolupráce s COSC bezpochyby bola snaha o získanie konkurenčnej výhody. Certifikačný proces METAS sa však od testovania COSC líši vo viacerých smeroch. Nižšie si rozdiely oboch programov rozoberieme podrobnejšie.
COSC
Rukami Švajčiarskeho inštitútu testovania chronometrov prechádza ročne takmer 2 milióny kalibrov, ktoré sa uchádzajú o prestížne označenie. Skoro každý certifikovaný chronometer Rolex, Omega či Breitling bol podrobený skúškam v jednom z laboratórií úradu v Bienne, Saint-Imier alebo Le Locle. Hoci existuje niekoľko alternatív, napríklad testovanie v observatóriách Besançon, Glashütte, alebo certifikácia Fleurier, inštitút COSC je považovaný za referenčnú autoritu a v oblasti chronometrov sa stal štandardom.
COSC testuje kalibre umiestnené v plastových obaloch, to znamená mimo púzdra. V nich sú procedúram podrobované počas pätnástich dní. Presnosť sa meria v piatich polohách a troch rôznych teplotách (8, 23 a 38°C). Ak kaliber vykáže presnosť v rozmedzí -4 až +6 sekundy za deň, je mu pridelený oficiálny doklad chronometra. O COSC certifikácii si môžete viac prečítať TU.
METAS
Je to ťažšie pochopiteľné, ale METAS vlastne žiadne hodinky Omega ako také neotestuje. Úlohou METAS bude certifikovať výrobné a testovacie postupy, ktorými hodinky v jednotlivých produkčných fázach prechádzajú. Nová metodika vychádza zo skutočnosti, že ak zapúzdrené kalibre podstúpia sériu overených skúšok v rámci výroby, nie je potrebné ich posielať externej spoločnosti, odkiaľ sa po absolvovaní testov vracajú späť. To má logiku a pravdupovediac je prekvapivé, že niektorá z veľkých značiek s návrhom podobného postupu neprišla skôr.
Omega prínos METAS vidí v certifikovaní už zostavených hodiniek. Testovanie tak môže byť rozšírené o skúšky vodeodolnosti a tiež o toľko žiadané (minimálne zo strany Omegy) overenie antimagnetických vlastností. Poslednou prezentovanou zmenou oproti certifikácii COSC má byť úprava kritérií presnosti chodu. Chronometrové osvedčenie dostanú iba tie hodinky, ktoré sa počas 24 hodín udržia v tolerancii 0 až +5 sekúnd.
Nick Hayek a Stephen Urquhart na tlačovke vyzvali ostatné značky – aj mimo Swatch Group – aby sa pridali k novému testovaciemu programu. Ako výhody METAS označili prísnejšie podmienky a komplexnejší proces certifikácie. Uvidíme, aký ohlas z hodinárskych kruhov iniciatíva Omegy vyvolá, ale pre spotrebiteľa je každá snaha tohto druhu rozhodne prospešná.
Zdroj: Omega