Parmigiani Tonda 1950 Tourbillon – dva rekordy isté, jeden otázny
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 10.08.2015
Leto 2015, čas hodinárskych rekordov. Určite to tak nikto dopredu neplánoval, ale letné mesiace, kedy sa obyčajne iba trpezlivo čaká na uvedenie modelov predstavených na jarnom veľtrhu Baselworld, sú svedkom honu za prvenstvami v čo najmenšej hrúbke hodiniek. Haute horlogerie značky rozpútali bitku, z ktorej ako prvý vyšiel víťazne Jaeger-LeCoultre s jeho šampiónom v kategórii ručne naťahovaných kalibrov Jaeger-LeCoultre Master Ultra Thin Squelette – nový šampión štíhlosti. Len o päť stotín milimetra prekonal dovtedajšieho lídra Piaget Altiplano 900P.
Prázdniny sa nestihli ani prehupnúť do druhej polovice a už sme boli svedkami ďalšieho primátu. Manufaktúra Parmigiani predstavila svetovo najtenší automatický kaliber s komplikáciou lietajúceho tourbillonu a naťahovaním prostredníctvom mikrorotora. Trojhertzový strojček PF517 (205 komponentov, 29 kameňov) s pohybovou rezervou 42 hodín, premiérovo nasadený v modeloch Tonda 1950 Tourbillon, meria do hrúbky skvelých 3,4 mm. Rekordný zápis si pripísala novinka ešte v jednom parametri kalibra, ale k nemu sa dostaneme neskôr.
Zrejme ste postrehli, že stále hovoríme len o strojčeku. Zámerne sa totiž vyhýbame konštatovaniu, ktorým by sme časomery Parmigiani Tonda 1950 Tourbillon stavali na piedestál v celkovej hrúbke hodiniek. Prihliadnuc k tomu, že púzdro vrátane vypuklého zafírového sklíčka meria 8,65 mm, je vysoko pravdepodobné, že novinka nebude absolútnym kráľom medzi automatmi s tourbillonom. Tak či onak, Tonda 1950 Tourbillon sú štíhle natoľko, aby im mohla závidieť väčšina mechanických hodiniek. Nevraviac o klasickej elegancii a ladnosti, ktoré si všimnete aj vtedy, ak sa ne práve nepozeráte z boku.
Vyššie naznačený druhý rekord patrí klietke tourbillonu. Parmigiani tvrdí, že sa mu podarilo vytvoriť historicky najľahšiu klietku s váhou 0,255 gramu. Na vrchole titánovej nosnej konštrukcie regulátora je umiestnená malá sekundová ručička. Keďže tourbillon vykoná kompletnú 360-stupňovú rotáciu za 60 sekúnd, využitie jeho pohybu na indikovanie sekúnd je celkom prirodzené. Modrená oceľová ručička je uložená tak, aby svojou váhou a pozíciou vyvažovala zvyšné súčiastky, ktoré tvoria klietku tourbillonu.
U značky Parmigiani sa v modeloch Tonda 1950 Tourbillon dočkal debutu oscilátor s variabilnou zotrvačnosťou. Od nahradenia hojnejšie používaného vyvažovania zotrvačky pomocou skrutiek si hodinári značky sľubujú väčšiu stabilitu tourbillonu. Odôvodňujú to tým, že oproti vyčnievajúcim skrutkám, ktoré kvôli ich polohe narážajú na odpor vzduchu, sú otočné závažia na ramenách oscilátora výhodnejšie z hľadiska kompaktnosti stavby regulačného orgánu.
Parmigiani Tonda 1950 Tourbillon ponúkajú na výber 40,2 mm púzdra z 18-karátového bieleho alebo ružového zlata a viacero spracovaní ciferníka. Možnosť voľby nie je pri ciferníkoch obmedzená iba farbami. Parmigiani je vertikálne integrovaný podnik, ktorého súčasťou je závod na výrobu kalibrov Vaucher, ciferníkov Quadrance et Habillage, púzdier Les Artisans Boîtiers, vláskov oscilátora Atokalpa a o dodávky remienkov sa stará z pozície spoluvlastníka závodu Vaucher špecialista na spracovanie kože Hermès. To znamená, že firma môže naplno ťažiť z výhod umeleckej slobody.
Rozmanitosť ciferníkov najlepšie vystihuje zoznam dostupných verzií: biely alebo čierny jadeit, šedá perleť, zrnitý biely ciferník a tmavo modrý variant zdobený zvislými Ženevskými pruhmi. Výsadné postavenie medzi novými modelmi zaujala verzia s perleťovým ciferníkom zásluhou okružia vykladaného brúsenými diamantmi a korunkou so vsadeným rubínovým kabošonom. Súčasťami všetkých vyhotovení sú aplikované indexy v tvare klinov a dvojica centrálnych deltoidných ručičiek s luminiscenčnými plochami.
Cena rekordných noviniek Parmigiani Tonda 1950 Tourbillon bola stanovená zhodne na 118-tisíc eur. Výnimkou je len diamantmi vykladaná verzia (ref. PFH279-1266100-HC2621), ktorá je o 4500 eur drahšia.
Zdroj: Parmigiani