Rado HyperChrome Bronze Chronograph – svojrázne spojenie minulosti a budúcnosti
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 11.04.2018
Možno sa mýlime – a radi sa necháme poučiť, ale nepamätáme sa, že by sme mali tú česť s hodinkami, ktoré by vo svojej konštrukcii spájali bronz s keramikou. Kombinácia bronzu a keramiky je pritom z nášho pohľadu nielen exotická, ale má v sebe aj kus symboliky, v ktorej sa dohromady miesi história a moderna. A na tom sa už dá stavať, nemyslíte? Rovnakého názoru zrejme boli aj dizajnéri značky Rado. 999 vyrobenými kusmi limitovaná novinka HyperChrome Bronze Chronograph má vďaka tejto svojráznej dvojke atraktivity na rozdávanie.
U Švajčiarov z mestečka Lengnau si človek hľadajúci tradičné postupy a materiály veľmi na svoje nepríde. Už v roku 1962 si v hodinkách DiaStar potykali s extrémne tvrdým volfrámom, s ktorým v tých časoch mohol bežný smrteľník prísť do kontaktu maximálne v klasických žiarovkách. Rado o tomto modeli vyhlasoval, že sú to svetovo prvé hodinky odolné voči škrabancom. Keďže ohlas od spotrebiteľov bol pomerne slušný, vieme pochopiť, že v hlavách manažérov odvtedy vírili úvahy o ďalších inováciách na poli materiálov, ktoré by viedli k zachovaniu vzhľadu hodiniek v stave „ako z krabičky“ aj po dlhých rokoch nosenia.
Po takmer dvoch desaťročiach od „hardmetalu“, ako znel marketingový názov volfrámu, tak prišla k slovu keramika. Vo väčšej miere sa v sortimente značky udomácnila v roku 1986. V tom čase neboli ešte technologické postupy natoľko vyvinuté, aby boli z keramických zmesí vyrábané púzdra hodiniek, ale na náramky to stačilo s rezervou. V porovnaní s volfrámom bola na tom keramika veľmi podobne čo sa týka odolnosti voči vzniku škrabancov a zároveň vynikala oveľa menšou váhou a jej plusom bol aj nevšedný hodvábny lesk.
Počas rokov sa dizajnéri ochotne púšťali do dobrodružstiev s farbami keramiky. Vystriedali čiernu, bielu, šedú, najnovšie dokonca zelenú! Lenže ani to nestačilo a tak prišiel na rad bronz. Najstaršia zliatina, akú ľudstvo pozná, mala vniesť do estetiky kolekcie HyperChrome svieži vietor, ktorý by pomohol v získavaní zákazníkov očarených premenlivosťou, akú môže ponúknuť len a len bronz.
Keby sme mali zhodnotiť úsilie venované zbrataniu sa keramiky a bronzu vo vojenskej terminológii, nič vhodnejšie ako „misia splnená“ nám nenapadá. Rado HyperChrome Bronze Chronograph sú vzhľadovo naozaj excelentné. Okrem navzájom na počudovanie kompatibilných materiálov k tomu citeľne dopomohli viaceré spôsoby dokončovania. Na čiernom ciferníku nájdete vertikálne brúsenie, horizontálne uložené terčíky chronografu dostali praktickú svetlolomnú textúru vytvorenú zo sústredných kružníc a nabielo lakovaná stupnica tachymetra bola do keramického okružia vypálená laserovým lúčom.
Pri pohľade z boku je najlepšie viditeľné, že bronz, konkrétne typ CuSn8, ktorý sa vyznačuje zvýšenou odolnosťou voči agresívnej slanej vode, nie je v týchto hodinkách len do počtu. Vyfrézovaný je z neho centrálny rám puzdra, rozložité ovládacie tlačidlá aj plytká korunka s užitočným zdrsnením. Všetky tieto časti farebne korešpondujú s ručičkami, arabskými číslicami a malými obdĺžnikovými indexami, ktoré podobne ako hlavné ručičky pokrýva náter Superluminova. Dokedy to tak bude, si však netrúfame odhadnúť. Prvky na ciferníku sú totiž povlakované zlatým PVD a ich priamemu styku s oxidačným prostredím, ktoré by postupne menilo ich vzhľad, stojí v ceste konvexné zafírové sklo s antireflexom na oboch stranách. To pre bronzové partie neplatí. Sú vydané napospas nástrahám nosenia a časom, ak sa nemienite zabávať s ošetrovaním, chytia zelenkavú patinu. Pre niekoho to bude plus, pre iného mínus.
Ako jednoznačné pozitívum hodnotíme rozmery puzdra (vodeodolnosť 100M). 45 × 13 mm je v dnešnej dobe tak akurát. Pozrite si fotografiu zachytávajúcu hodinky na zápästí a pochopíte, že zmenšenie priemeru by im určite neprospelo, naopak, bolo by na škodu. O výrazný zjav hodiniek sa popri kombinácii zlatistého bronzu a čiernej keramiky stará aj hnedý kožený remienok. V sérii HyperChrome je kože ako šafranu a takto vyhotovený remienok – rozumej bez lakovania a embosovaného vzoru krokodílej kože – je v nej úplnou raritou. Vybavený je posuvnou skladacou sponou z povlakovanej nehrdzavejúcej ocele.
Znalci produkcie značky Rado si nemusia ani prečítať nápis Automatic na ciferníku, aby im otáčajúca sa kotva nad logom prezradila, aký druh strojčeka je v novom modeli osadený. Ak sa neuspokojíte s neúplnou informáciou, že je samonaťahovací a že sa naň môžete dívať zafírové priehľad vo viečku, žiadne dramatické prekvapenia nečakajte. Ide o starý známy štvorhertzový kaliber ETA 2894-2 so 42 hodinovou výkonovou rezervou a modifikovaným čiernym rotorom.
Niektoré zahraničné servery uštipačne poznamenali, že Rado prichádza s bronzovými hodinkami ľudovo povedané po záverečnej. Éra bronzu je vraj už za zenitom. Našťastie, nikto nás neprinúti, aby sme s nimi museli súhlasiť. Už len tým, že k bronzu pridali keramiku, teda materiál, na ktorom táto značka vyrástla, sú svojím spôsobom mimo hlavného prúdu. A to sa vždy počíta. Námietky nemáme ani k cene. Za ponúkanú originalitu je 4900 frankov (4220 eur) adekvátna suma.
Zdroj: Rado