TAG Heuer CARRERA – prvých 50 rokov legendy
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 10.02.2013
Rýchlosť, emócie, elegancia: Od dramatického nástupu slávnej Carrery na pretekársku motoristickú scénu uplynulo pol storočia. Tento prvý športový chronograf z dielne TAG Heuer, navrhnutý špeciálne pre profesionálnych automobilových pretekárov a pre milovníkov športových áut, dodnes nestratil nič zo svojej starosvetskej elegancie a oddanosti motoristickému športu. Láska k pretekárskym autám a všetkému čo s nimi súvisí siaha hlboko do histórie firmy TAG Heuer. Už v roku 1911 uviedla na trh prvý palubný chronograf pre závodné automobily nazvaný Time of Trip. A dnes podporuje najlepších svetových pretekárov aj celé pretekárske tímy.
HISTÓRIA MODELU CARRERA
V roku 1963 sa Jack Heuer, autor niekoľkých revolučných vynálezov v oblasti športovej časomiery, zameral na špecifické potreby automobilových pretekárov. Tento dlhoročný športový fanúšik a aktívny športovec mal o ich potrebách celkom jasnú predstavu: široko otvorený, prehľadný a ľahko čitateľný ciferník a vodotesné puzdro s vysokou odolnosťou proti nárazom, ktoré by odolalo intenzívnemu používaniu v náročných podmienkach.
Jack Heuer mal i jasnú inšpiráciu: slávne cestné preteky „Carrera Panamericana Mexico Road Race“, najnáročnejšie vytrvalostné preteky sveta. „Po prvý krát som o Carrere počul od Pedra Rodrigueza na pretekoch „Twelve Hours of Sebring“, kde som robil oficiálnu časomieru. On a jeho brat Ricardo boli dvaja z najrýchlejších, najšikovnejších a najodvážnejších vytrvalostných jazdcov všetkých čias. Ich rozprávanie o Carrere, ktorú vyhral v roku 1953 dlhoročný priateľ našej značky Juan-Manuel Fangio, ale ktorá bola po niekoľkých nešťastných nehodách ukončená v roku 1955, vo mne vzbudilo predstavivosť. Už len samotný zvuk toho mena – elegantný, dynamický, ľahko vysloviteľný vo všetkých jazykoch, a nabitý emóciami. V tej chvíli mi bolo jasné, že môj ďalší chronograf vzdá hold tejto legende.“
Mal tiež jasno v tom, ako budú hodinky vyzerať, a aké budú vzbudzovať pocity. Inšpiráciu čerpal z mnohých vtedy veľmi inovatívnych myšlienok, ako boli napríklad modernizmus na začiatku šesťdesiatych rokov – geometrická čistota novej architektúry Oscara Niemeyera, zmyselne zaoblené krivky stavieb a stoličiek Eero Saarinena, alebo priamočiara a uvoľnená kultúra Pop-Artu. V tejto dobe zároveň typické detaily dizajnu Carrery pevne zakorenili v nadčasových dizajnových prvkoch pretekárskych automobilov, napríklad čiernobielo sfarbené dobové displeje na palubných doskách alebo perforovaná koža na obľúbených rukaviciach Juan-Manuela Fangia a jeho súčasníkov.
„Bol som okúzlený novými tvarmi, materiálmi i technológiami, ktoré sa vtedy ocitli v hre. Chceli sme na tom postaviť niečo prevratné, niečo, čo bude rovnako novátorské a odvážne, a zároveň jemné, jednoduché a hlavne v motoristickom štýle. Zbavené zbytočných ozdôb, klasické a nadčasové.“ Jack Heuer.
Prvým chronografom Carrera bola úžasná černo-biela edícia „Panda“ s tachymetrom. Okamžitý hit a nevyhnutnosť pre špičkových pretekárov v Európe aj v Amerike. Dnes medzi zberateľmi luxusných hodiniek patrí k najviac ceneným kusom.
Neskôr, v roku 1969, bol na trh uvedený patentovaný model Carrera Chronomatic Calibre 11, prvý automatický chronograf na svete, ktorý zmenil smer vývoja hodinárskeho dizajnu. Jeho názov vytvorený kombináciou pojmov „automat“ a „chronograf“ stvoril jednu z najväčších legiend švajčiarskej hodinárskej histórie. Tento model mal 12-hodinový a 30-minutový ukazovateľ, ďalej slávny oscilačný mechanizmus vynájdený Edouardom Heuerom v roku 1887, a tiež výnimočné hodinárske vybavenie, ktoré dokázalo eliminovať chyby v meraní i pri mimoriadne náročných vonkajších podmienkach.
Po roku 1970 dokázala Carrera nielen prežiť tzv. „quartzovú krízu“, ale aj zažiariť sériou populárnych quartzových modelov. Tradičná hodinárska značka sa stala pionierom digitálneho veku.
Medzi pretekárske hviezdy, ktorých zápästia v nasledujúcej dekáde zdobili modely kolekcie Carrera, patrili aj piloti Ferrari Jackie Ickx, Clay Regazzoni, Mario Andretti, Carlos Reutemann a Jody Scheckter. Všetci členovia stajne Ferrari v sedemdesiatych rokoch, kedy robil ich oficiálneho sponzora a časomieru práve Heuer, mali Carrery z masívneho zlata so svojím menom a krvnou skupinou vyrytou na zadnom viečku.
A nasleduje rad ďalších slávnych majiteľov chronografov Carrera: David Coulthard, Kimi Räikkönen, Fernando Alonso, Lewis Hamilton, Jenson Button, Alain Prost…
ZNOVUZRODENIE CARRERY
V roku 1996 TAG Heuer uviedol na trh reedíciu kolekcie Carrera na čele s TAG Heuer Carerra Chronograph, ktorý sa stal neskôr najpredávanejším modelom tejto značky v celej jej histórii.
V roku 2004 na štartovacom poli pribudli dva automaty Carrera Tachymetre (41mm) a Carrera Watch na oceľovom náramku. V roku 2005 sa hitom hodinárskeho veľtrhu BaselWorld stal koncept Calibre 360 Concept Chronograph, prvý mechanický chronograf merajúci s presnosťou 1/100 sekundy. V nasledujúcom roku TAG Heuer predviedol ako dokonale dokáže svoje koncepty uviesť do komerčnej reality: jeho limitovaná edícia TAG Heuer Carrera Calibre 360 Rose Gold získala na „Geneva Watchmaking Grand Prix“ (GPHG) najvyššie ocenenie v kategórii športových hodiniek roka.
Carrera znovu zažiarila v roku 2010 vďaka svojmu nového modelu Calibre 1887. Tento chronograf má strojček kompletne navrhnutý a vyrobený „in-house“, to znamená vo švajčiarskych dielňach TAG Heuer. Na GPHG získal prestížne ocenenie „La Petite Aiguille“, a tým vzdal najvyšší hold oscilačnému pastorku z roku 1887, jednému z prvých patentov firmy Heuer, a jednému z najpevnejších pilierov moderného hodinárstva.
V roku 2011 kolekciu Carrera posilnili dvaja ďalší favoriti: Carrera Heritage, celá séria športových hodiniek v retro štýle, a Carrera Mikrograph, prvý chronograf na svete zobrazujúci 1/100 sekundy pomocou veľmi rýchlej centrálnej ručičky.
V roku 2012 bol predstavený TAG Heuer Carrera Mikrogirder. Duálny strojček pracujúci na ultravysokej frekvencii (7,2 miliónov kmitov za hodinu) poháňa centrálnu sekundovú ručičku, ktorá obehne ciferník 20-krát za sekundu. Tento úžasný chronograf pracuje bez tradičného zotrvačníka a vlásku, ktoré boli nahradené unikátnym lineárnym oscilátorom, čo umožnilo zvýšiť presnosť merania na neuveriteľných 5/10000 sekundy. Na GPHG v novembri 2012 získal Mikrogirder cenu „Aiguille d’Or“ – najvyššie zo všetkých ocenení vo všetkých kategóriách a najviac cenenú trofej svetového hodinárskeho priemyslu.
A teraz prijmite pozvanie do budúcnosti…
CARRERA 2013: NOVÁ GENERÁCIA
Tohtoročná Carrera predstavuje jeden z najväčších technických úspechov značky TAG Heuer – in-house strojček, ktorý pracuje na báze oscilačného pastorku z roku 1887, jedného z najväčších vynálezov Edouarda Heuera.
CALIBRE 1887
Calibre 1887 so stĺpikovým kolieskom (column-wheel) je strojček pracujúci na frekvencii 28800 kmitov za hodinu s rezervou chodu 50 hodín. Skladá sa dokopy z 320 komponentov, z ktorých je bezpochyby najslávnejšia prepracovaná verzia pastorku zvaného „oscilating pinion“. Tento pastorok, vynájdený a patentovaný v roku 1887 Edouardom Heuerom, pracuje spoločne so stĺpikovým kolieskom na podobnom princípe ako prevodovka v aute. Stĺpikové koliesko, ktoré ovláda funkcie štart, stop a vynulovanie, možno prirovnať k rýchlostnej skrini a pastorok k spojke.
CARRERA CALIBRE 1887 JACK HEUER EDITION – 45MM
Jack Heuer, čestný predseda TAG Heuer, vnuk zakladateľa značky Heuer a jej generálny riaditeľ počas zlatej éry inovácií v 60. a 70. rokov, prijal poctu v podobe špeciálnej edície inspirovanej historickými stopkami Heuer. Technické detaily tejto novej edície svedčia o jej špičkovej úrovni, použité sú technológie tímu McLaren Mercedes Formula 1 a leteckého priemyslu: čierna titánovo-karbidová oceľová luneta ručne brúsená a leštená do vysokého lesku; leštené, jemne brúsené a pieskované oceľové a titánové puzdro; ukazovateľ tachymetra a pulzometra na ciferníku. Neobvyklý asymetrický tvar púzdra vychádza z dizajnu Carrera Mikrogirder – mierne skosené smerom nahor, kde sa nachádza korunka a tlačidlá chronografu. Na dymovom zafírovom zadnom viečku je rytina erbu a podpis Jacka Heuera. Cez viečko je vidieť strojček Calibre 1887 s 39 kameňmi.
CARRERA CALIBRE 1887 CHRONOGRAPH S KERAMICKOU LUNETOU – 43MM
Puzdro vychádzajúce z dizajnu Calibre 16 je osadené vynikajúcim strojčekom Calibre 1887 a doplnené niekoľkými ďalšími technickými vylepšeniami – keramická luneta so stupnicou tachymetra, jemne brúsené a leštené oceľové púzdro a nový oceľový náramok s článkami v tvare písmena H. Arabské číslice inšpirované historickými ciferníkmi aj okienko dátumovky sú ručne aplikované. Priehľadné zadné viečko je z číreho zafírového skla odolného proti poškriabaniu.
CARRERA CALIBRE 1887 RACING CHRONOGRAPH – 43MM
Autentický pretekársky chronograf Carrera s vycibreným vkusom. Nové detaily – pieskované čierne titánové púzdro, keramická luneta so stupnicou tachymetra, nová čierna preklápacia spona na veľmi jemnom high-tech náramku z krokodílej kože. Zadné viečko z dymového zafírového skla odhaľuje strojček Calibre 1887 v celej jeho kráse. Číslice z čierneho zlata sú ručne aplikované, rovnako ako okienko dátumovky. Vážny súper vo vedúcej pozícii.
CARRERA CALIBRE 1887 CHRONOGRAPH – 41MM
Rýdza klasika – tradičné Carrery s čistým modrým ciferníkom, diskrétnymi indexmi hodín a elegantným 41mm púzdrom. Ukazovatele sú na číslach 12, 9 a 6. Tlačidlá chronografu sú dokonale prepracované, celkový vzhľad je veľmi mužný a elegantný. S klasickým koženým remienkom alebo oceľovým náramkom. Udáva krok.
CARRERA HERITAGE CALIBRE 1887 CHRONOGRAPH – 41MM
Nový Calibre 1887 s obľúbeným ciferníkom „Heritage“ v púzdre štandardnej veľkosti, vyplnený veľkými, veľmi štýlovými a ľahko čitateľnými arabskými číslicami a modrými ručičkami. Nový oceľový náramok alebo tradičný modrý kožený remienok. Výsledkom je nadčasový luxusný vzhľad, jemný a vyvážený.
Zdroj: TAG Heuer