TAG Heuer Mikrogirder 2000 – dvojtisíciny v akcii
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 02.03.2012
TAG Heuer prekonal tristo rokov starú konvenciu mechanickej regulácie kalibrov pomocou zotrvačky s vláskom a vytvoril úplne nový mechanický regulátor v podobe lineárneho oscilátora. Legendárna švajčiarska značka uviedla nedávno koncept prvého chronografu s presnosťou 5/10000 sekundy, frekvenciou 1000 Hz, alebo inak 7,2 milióna polkmitov za hodinu.
V roku 2010 predstavil TAG Heuer koncept Grand Carrera Pendulum, s prvou zotrvačkou svojho druhu, ktorá nahradila tradičný vlások sústavou magnetov. Tento model vyniesol TAG Heuer na špičku medzi výrobcami vysokofrekvenčných strojčekov a pokoril všetkých jeho konkurentov.
O rok nato bol oznámený koncept Mikrotimer Flying 1000, prvý mechanický chronograf pracujúci na frekvencii 500 Hz. V jeho revolučnom krokovom ústrojenstve absentoval veniec zotrvačky, ale zato hodinky disponovali dvoma oscilátormi, pričom ten chronografový vykonal neuveriteľných 3,6 milióna polkmitov za hodinu, čo je 125-krát viac ako štandardné švajčiarske chronografy. Centrálna sekundová ručička pri meraní obehla číselník desaťkrát za sekundu. Mikrotimer sa podarilo pomerne úspešne komercionalizovať. Na výstave Geneva Watchmaking Grand Prix v roku 2011 získal ocenenie Swiss Sports Watch of the Year. Siedmym víťazstvom za poslednú dekádu potvrdila ženevská porota, že kvality a schopnosti konštruktérov TAG Heuer sú skutočne mimoriadne.
Teraz prichádza Mikrogirder, doposiaľ najväčší konštruktérsky úspech legendárneho výrobcu. Technológia, ktorá zamieša kartami a kompletne zmení pravidlá fungovania samého srdca hodiniek. Mikrogirder popiera 300 rokov starý systém Christiaana Huygensa, uznávaný a používaný celým hodinárskym priemyslom.
Mnoho rokov sa usiluje TAG Heuer o dosiahnutie dôležitého cieľa: predložiť svojim zákazníkom čo najpresnejšie mechanické hodinky.
Presnosť hodiniek je celosvetovo certifikovaná švajčiarskym úradom Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres (COSC). Certifikácia sa pravdaže týka iba funkčnosti hodiniek, takzvaných HMS – hodiny, minúty, sekundy, nie funkčnosti chronografu. TAG Heuer preto vyvíja proces, ktorý by slúžil na meranie kvality a presnosti chronografov a nastavil najvyššie možné štandardy. Úspech projektu je podmienený špičkovou meracou technikou. Prístroje by mali byť minimálne 10-krát presnejšie ako najpresnejšie bežne predávané chronografy. To je jeden z dôvodov, prečo sa oddelenie výskumu a vývoja značky tak usilovne sústredí na zvyšovanie frekvencií hodinových kalibrov. Za sedem rokov prešli kus cesty – od 4 až po 1000 Hz.
Regulácia v klasických mechanických hodinkách prebieha pomocou zotrvačky a špirálovito zatočeného vlásku. Tento systém vynašiel v roku 1675 Christiaan Huygens. Odvtedy bola každá súčiastka určitým spôsobom upravená, ale všetky vylepšenia zostali založené na pôvodnom systéme holandského fyzika. Žiadne z týchto kompromisných riešení nedosiahlo ideálny stav. Huygensov systém má aj cez nespornú spoľahlivosť a estetickosť svoje limity – malú presnosť, citlivosť voči gravitácii a teplotným zmenám a tiež faktické obmedzenie dosiahnutia vyššej frekvencie než 500 Hz.
Obmedzenia dané konštrukciou sa tím inžinierov TAG Heuer rozhodol vyriešiť radikálne: odstránením zotrvačky a vlásku. Tým dodal švajčiarskemu hodinárstvu nový rozmer a hodinárom otvoril netušené dimenzie. Použite teoretickej mechaniky na holých, hodinárčinou nezaťažených základoch, umožnilo vypracovať zbrusu nový princíp regulácie mechanických hodiniek a predložiť vynález porovnateľný s objavom majstra Huygensa.
Koncept Mikrogirder bol navrhnutý a vyrobený in-house vo firemnom laboratóriu R&D v centre švajčiarskej hodinárčiny v La Chaux-de-Fonds. Je to najrýchlejší doteraz vyrobený a otestovaný mechanický regulátor na svete, ktorý zahajuje sľubnú éru hodinárstva – éru výkonných a energeticky úsporných strojčekov schopných merať neuveriteľne malé zlomky času.
TAG Heuer Mikrogirder dosahuje unikátnu presnosť vďaka revolučnému regulačnému systému. Jeho súčasťou je dvojramenná páka spojená s lineárnym oscilátorom. Oscilátor izochrónne kmitá pod veľmi malým uhlom, narozdiel od klasického strojčeka, kde je tento uhol až 320- stupňový, čo prináša niekoľko výhod.
Špirálovitý vlások, vzhľadom k jeho hmotnosti, podlieha silným vplyvom gravitácie. Gravitačný problém u Mikrogirdera neexistuje. Nedochádza v ňom k nežiaducej strate amplitúdy či vychýleniu osi vlásku a frekvenciu možno modulovať v pomerne širokom rozsahu bez zbytočného preťažovania energetického zdroja. Výsledkom je výrazné zvýšenie presnosti a výkonnosti. Energetická hospodárnosť Mikrogirdera umožňuje chronografom TAG Heuer kmitať na ťažko predstaviteľných frekvenciách. TAG Heuer má v procese schvaľovania desať patentov prináležiacich k projektu Mikrogirder.
Duálny systém je mimoriadne presný pre využitie dvoch samostatných strojčekov – hodinkového s bežnou a chronografového s ultravysokou frekvenciou. Vysokofrekvenčný strojček je možné zastaviť a dramaticky tak šetriť energiou, zvýšiť rezervu chodu a zároveň znížiť opotrebovanie súčiastok. Duálny systém prispieva taktiež k vynikajúcej čitateľnosti. Najmenšie časové úseky 1/100, 1/1000 a 1/2000 sekundy ukazuje centrálna ručička. Ďalej, podobne ako pri modele Mikrotimer Flying 1000, je prehľadnosť zabezpečená troma stupnicami. Dve v podobe subciferníkov sekundujú dvojtisícinovej po obvode ciferníka.
TAG Heuer Mikrogirder 2000 je obrovským technologickým skokom vo vývoji vysokofrekvenčných kalibrov. Posúva ich na niekoľkonásobne vyššiu úroveň výkonnosti bez nutnosti kompromisov v efektivite a presnosti. Potenciálny prínos vynálezu pre budúci dizajn a funkciu chronografov je mimoriadny a treba podotknúť, že TAG Heuer má na ňom stopercentný podiel.
Celé majstrovské dielo je zasadené do výnimočného asymetrického púzdra s avantgardným dizajnom, ktorý je pre značku TAG Heuer charakteristický rovnako ako avantgardné technológie. Aj keď je korunka umiestnená na pozícii dvanástej hodiny, podobne ako u historických stopiek Heuer z roku 1920, celkový vzhľad je vysoko moderný. Neobvykle riešené tvary a široko otvorený ciferník poskytujú perfektnú prehľadnosť a hlavne jedinečnú príležitosť sledovať kmitajúci beam/girder regulátor pri práci.
Zdroj: TAG Heuer