TAG Heuer Mikrograph 100th Anniversary – trojtvárne zrkadlenie sto rokov starých stopiek
Autor: Michal Pindura Komentáre: 0 Vytvorené: 21.09.2016
Uplynulo už sto rokov odvtedy, čo značka TAG Heuer (vtedy ešte Ed. Heuer & Co. SA) vyrobila svetovo prvé stopky schopné zaznamenať čas s presnosťou jednej stotiny sekundy. Sto rokov, stotina… Súzvuk okrúhlin a ťažiskového atribútu časomeru Mikrograph priam volal po hodinkách, ktoré by si tento z hodinárskeho pohľadu významný dejinný medzník pripomenuli adekvátnym spôsobom. Volanie bolo vypočuté predstavením výročného modelu Mikrograph 100th Anniversary.
Novinka nie je iba tu a tam upravenými hodinkami z bežnej produkcie. Mikrography sú chuťovka, ktorou TAG Heuer narába opatrne a nepreháňa to s ich reedíciami. Je to podobné ako u šéfkuchárov, ktorí si šafran a hľuzovky nechávajú v talóne až dovtedy, kým nenadíde ich správna chvíľa. Popri cenovo stále dostupnejších tourbillonoch a ľudovým hlasovaním ovplyvnených chronografoch Autavia nám švajčiarsky avantgardista brnká na citlivú strunku hodinkami, ktoré sa vracajú k zložitej a, povedzme si na rovinu, prinajmenšom špecifickej platforme Mikrograph.
Ako už bolo napísané, mechanické stopky z roku 1916 boli prvým prístrojom svojho druhu, ktorý sa postavil čelom výzve merania času nie v sekundách ani v desatinách sekundy, ale rovno v stotinách. Aktuálne vydanie si od tohto zberateľského artiklu a zároveň svojho vzoru požičal bullhead konštrukciu s cibuľkovou korunkou a tlačidlami umiestnenými pri dvanástej hodine a nevšedné dvojdielne oceľové púzdro, umožňujúce oddeliť vnútornú (funkčnú) časť od rámu, na ktorý je pripojený perforovaný kožený remienok s prispôsobiteľnou dĺžkou. Po vybratí z lôžka uspôsobeného na nosenie na zápästí máte na výber tri cesty, ako s Mikrograph 100th Anniversary naložiť: môžete ich namontovať do stojana a spraviť z nich stolové hodiny, vložiť ich konzoly určenej na zabudovanie do prístrojovej dosky auta, alebo ich používať ako regulárne vreckové hodinky s komplikáciou stotinového chronografu.
Pokiaľ pred ostatnými spôsobmi nosenie dáte prednosť náramkovej forme, na zápästí si pre novinku vyčleňte plochu s priemerom 45 mm (plus rámik) a pripočítajte k nej tiahle, výrazne zošikmené úchyty remienka.
Ciferník hodiniek má blízko k originálu spred sto rokov, akurát je viac zaplnený. Čitateľnosť zaručuje vzájomný kontrast čiernej transferovej tlače, bieleho podkladu a modrených ručičiek, z ktorých najväčšiu pozornosť púta dlhá sekundovka siahajúca až k stotinovej škále. Komplikácia chronografu k svojej prevádzke využíva dvojicu registrov (sekundový na tretej a 30 minútový na dvanástej hodine) a už spomínanú centrálnu sekundovú ručičku. Okrem registrov a apertúry dátumu na pozícii 4:30 sa na ciferníku nachádza ešte indikátor výkonovej rezervy, historické logo Heuer a príkladne rozpísaná informácia o pôvode hodiniek Made in Switzerland namiesto dnešnej skrátenej formulky Swiss Made.
Všetko, čo sa odohráva na ciferníku, je však iba odrazom majstrovstva nasadeného vysokofrekvenčného strojčeka. Mechanizmus s dvomi zotrvačkami, z ktorých pomalšia, štvorhertzová, riadi základný čas a druhá s taktom 100 Hz (360000 polkmitov za hodinu!) slúži chronografu, je certifikovaný metrologickým úradom COSC, a teda je garantovaná jeho presnosť v tolerancii +6/-4 sekundy za deň. Kaliber s príznačným názvom Mikrograph obsahuje 62 kameňov a pri plnom natiahnutí je v jeho silách dodávanie energie stopkám počas slušných 90 minút. Bez spusteného chronografu je rezerva chodu štandardných 42 hodín.
Vzhľadom na šetrné nakladanie s rodinným pokladom menom Mikrograph a lákavej zmesi starosvetskej estetiky, výkonu a nie často vídanej konštrukcie má jubilejná edícia dobre našliapnuté stať sa vyhľadávaným artiklom (nielen zberateľským). Proti môže byť jedine cena 19000 eur a stovkou exemplárov limitovaná séria. So začiatkom predaja sa počíta v jesenných mesiacoch.
Zdroj: TAG Heuer, www.calibre11.com