Hodinky s podsvietením nie sú vo svete hodinárstva žiadnou novinkou. Preto v súčasnosti existuje viacero typov hodiniek, ktoré v tme svietia. Ako a kedy hodinky s podsvietením vznikli a aké by ste si mali zakúpiť? Poradíme vám.
História hodiniek s podsvietením
Podsvietenie je jednou z funkcií, ktorá sa využíva nielen v monitoroch, displejoch, televízoroch, ale aj v hodinkách. Táto funkcia alebo kategória osvetlenia hodiniek vznikla koncom 19. a začiatkom 20. storočia, pričom osvetlenie dodávalo hodinkám rádium.
Išlo predovšetkým o hodinky, ktoré mali ručičky namaľované rádiom, vďaka čomu svietili. Neskôr však boli zistené negatívne účinky rádia. Aj spoločnosť Rolex, ktorá vyrábala hodinky s podsvietením z rádia, začala znižovať svoju výrobu od roku 1957.
Úplný zákaz používania rádia však prišiel okolo roku 1968. Neskôr boli v hodinkách použité napríklad promethium, ktoré bolo taktiež škodlivé pre zdravie. Hodinársky priemysel fascinovala funkcia podsvietenia, avšak rádioaktivita bola pre ľudí nebezpečná. Vzhľadom na to výrobcovia hodiniek pokračovali vo výskume fotoluminiscenčných materiálov, ktoré sa používali na rozžiarenie ciferníkov. V roku 1993 bolo nájdené riešenie. Luminova bola vynájdená v Japonsku v 90. rokoch a zmenila hodinársky priemysel. Neskôr bola vyvinutá Super-Luminova vo Švajčiarsku, ktorá sa nabíja svetlom a rozžiari hodinky bez akejkoľvek rádioaktivity.
Avšak, skončením jednej éry sa od rádioluminiscencie úplne neupustilo. Žiadna iná technológia totiž neumožňovala a stále neumožňuje osvetliť dôležité prvky hodiniek s vyššou intenzitou a konštantnosťou emitovaného svetla. Bezpečnou alternatívou rádia sa stalo trícium. Tríciovým osvetlením hodiniek sú známe značky Luminox, Vostok Europe, Ball a iné.
Značkové hodinky s podsvietením
Super-Luminova je materiál s dlhou životnosťou, ktorý sa aj vďaka svojej bezpečnosti zaradil medzi priemyselný štandard, a preto vďaka nemu už na trhu nenájdete rádioaktívne hodinky, ktoré by škodili zdraviu.
Medzi prvé hodinky, ktoré používali na osvetlenie hodiniek Super-Luminovu, patria hodinky Rolex. Neskôr však samotná značka vyrobila vlastnú verziu podsvietenia, ktoré sa nazýva Chromalight.Obe spôsobujú podsvietenie hodiniek rôznych farieb. Stretnúť sa tak môžete s hodinkami, ktoré majú zelenú, modrú, fialovú a zlatú farbu podsvietenia.
Údajne, hodinky, ktoré majú Chromalight podsvietenie, dokážu svietiť dlhšie a intenzívnejšie. Navyše mnohé značky vyrábajú hodinky s podsvietením, pričom využívajú na podsvietenie práve materiál Super-Luminovu.
Medzi veľmi populárne, trendy a kvalitné hodinky s podsvietením patria pánske a dámske hodinky:
Nejde však len o prestížne značky hodiniek, pretože podsvietenie majú hodinky vo všetkých cenových reláciách.
Typy hodiniek s podsvietením
Fosforeskujúce hodinky, hodinky s podsvietením, žiariace hodinky, hodinky s fotoluminiscenčnými ciferníkmi či hodinky s elektroluminiscenčnými číselníkmi. Existuje viacero názvov pre hodinky, ktoré v tme svietia, ale aj viacero typov hodiniek.
Fotoluminiscenčné hodinky patria medzi najbežnejší typ žiariacich hodiniek, pričom na svietenie sa používa farba, ktorá nie je rádioaktívna a toxická. Rádioluminiscenčné hodinky Táto farba absorbuje svetlo a potom ho vyžaruje v zelených alebo modrých odtieňoch.
Naopak, elektroluminiscenčná žiara pochádza z elektrického prúdu a prechádza cez vodič, ktorý je namontovaný za číselníkom. Stlačením tlačidla na boku sa tento prúd aktivuje a váš ciferník na hodinkách sa rozsvieti. Preto sa môžete stretnúť buď so žiariacim ciferníkom alebo číselníkom. Ponuka je v súčasnosti naozaj veľká, a preto si aj vy môžete vybrať hodinky s podsvietením v športovom alebo elegantnom dizajne a v rôznych cenových kategóriách.
...menej