Vystavujete sa príliš častému výskytu vody, vlhkosti či dažďu? Potom by ste mali zvážiť kúpu vodotesných hodiniek. Čo však znamená jednotlivé označenie vodotesnosti pri hodinkách a aké vodotesné hodinky sú tie najlepšie na potápanie?
Vodoodolné hodinky nie sú vodotesné hodinky
Zakúpili ste si svoje prvé vodeodolné hodinky označené 3 ATM a po prvom kúpaní v bazéne vám prestali fungovať? Je to z toho dôvodu, že práve takéto hodinky nie sú vodotesné. Pokiaľ chcete skutočne využívať svoje hodinky na aktívne plávanie, športovanie či dokonca len obyčajné kúpanie a umývanie riadu, potom by ste sa mali riadiť tým správnym označením pri hodinkách.
Totižto nie všetky vodoodolné hodinky sú v skutočnosti vodotesné hodinky. Vodotesnosť pri hodinkách vraví, že je možné hodinky vystaviť určitej vlhkosti. Každý stupeň vodeodolnosti hodiniek má však svoje označenie. Preto je možné niektoré z nich využívať napríklad len pri sprchovaní, pri umývaní riadu alebo je možné ich vystaviť dažďu. Pokiaľ však chcete používať hodinky aj pri plávaní alebo športovaní, je potrebné si zakúpiť športové vodotesné hodinky na to určené.
Označenie vodotesnosti hodiniek
Zväčša sa pri hodinkách môžete stretnúť s rôznymi označeniami vodotesnosti, ktorá sa udáva v baroch, atmosférach alebo metroch. Toto označenie sa najčastejšie nachádza na ciferníku alebo zadnom viečku hodiniek.
Čo však jednotlivé označenie znamená? Vysvetlíme si to na označení vodotesnosti v atmosférach. Najčastejšie sa môžete stretnúť s vodotesnosťou hodiniek:
-
hodinky s vodotesnosťou 3 ATM / 30 m
-
hodinky s vodotesnosťou 5 ATM / 50 m
-
hodinky s vodotesnosťou 10 ATM / 100 m
-
hodinky s vodotesnosťou 20 ATM / 200 m
-
hodinky s vodotesnosťou 50 až 100 ATM / 500 až 1000 m
Aj keď sa s takýmto označením stretnete, neznamená to ešte, že napríklad dámske hodinky s vodotesnosťou 3 ATM môžete ponárať do hĺbky 30 metrov. Práve naopak, to vám neodporúčame. Ako to teda je? Určovanie stupňa vodotesnosti sa pri hodinkách neurčuje pri športovaní alebo plávaní. Ide o hodnotu stanovenú v laboratórnych podmienkach.
Vodotesné hodinky 3 ATM
Pokiaľ na hodinkách zbadáte označenie 3 ATM, vodotesnosť do 30 metrov alebo 3 barov, potom tieto vodotesné hodinky môžete používať na bežný deň, keď prší alebo napríklad pri umývaní riadu. Nejde teda o hodinky, ktoré môžete schválne ponoriť do hĺbky 30 metrov.
Hodinky vodotesné 5 ATM
Ani pri vodotesnosti 5 ATM, teda 50 metrov, nemôžeme hovoriť o športových vodotesných hodinkách. Takéto hodinky však bez problémov môžete využívať pri bežnom umývaní riadov, pri sprchovaní alebo veľmi krátkom pobyte v bazéne, pokiaľ sa neponárate.
Hodinky s vodotesnosťou 10 ATM
Tu nastáva menšia zmena. Aj keď stále nejde o profesionálne potápačské hodinky, no práve vodotesné hodinky s označením 10 ATM alebo vodotesné hodinky do 100 metrov môžete používať pri plávaní alebo vykonávaní rôznych vodných športov. Pokiaľ ste teda na dovolenke a máte vodotesné hodinky do 100 metrov, nemusíte sa obávať klasického kúpania sa v bazéne alebo v mori. Odporúčame ich napríklad používať pri šnorchlovaní, ale nie pri hĺbkovom potápaní s dýchacím prístrojom.
Vodotesné hodinky do 20 ATM
V tomto prípade už môžeme hovoriť, že ide o športové vodotesné hodinky do 200 metrov, ktoré taktiež môžeme označiť ako potápačské. Zväčša sa však tieto hodinky používajú pri ľahšom potápaní s dýchacím prístrojom.
Pokojne môže ísť aj o digitálne vodotesné hodinky alebo smart vodotesné hodinky, ktoré majú mnoho iných skvelých funkcií. Pozor však na to, že pri častom používaní, môžu hodinky svoju funkciu vodotesnosti strácať.
Takéto označenie majú napríklad vodotesné hodinky Casio G-Shock. Okrem toho stupeň vodotesnosti je štandardizovaných aj normou ISO 6425, ktorá zahŕňa striedanie teplôt, hĺbky, tlaku vody a vzduchu či čas v pokoji a pri manipulácii s operatívnou časťou hodiniek. Keďže ide o potápačské hodinky, vykonáva sa pri nich dodatočná skúška odolnosti hodiniek voči slanej vode a schopnosť vyrovnať sa s pretlakom.
Vodotesné hodinky nad 30 ATM
Ak si zakúpite vodotesné hodinky nad 30 ATM, teda napríklad 50 ATM alebo 100 ATM, potom môžete očakávať skutočne kvalitné a profesionálne potápačské hodinky, ktoré sú vhodné aj na hĺbkové potápanie. Ide však o nadštandardné hodnotenie, za ktoré si zaplatíte. Stretnúť sa s týmto označením môžete napríklad pri športových vodotesných hodinkách CITIZEN.
Dizajn vodotesných hodiniek
Aj napriek tomu, že ide o vodotesné hodinky, nemusíte sa obávať, že ich dizajn bude vždy len športový. Vybrať si môžete rôzne luxusné hodinky, ktoré budú vodotesné.
Materiál puzdra vodotesných hodiniek
V závislosti od značky a od škály vodotesnosti, sa dizajn hodiniek líši. Vybrať si môžete vodotesné hodinky s rôznym materiálom puzdra, a to z bronzu, karbónu, keramiky, kože, plastu, recyklovaného plastu z oceánov, z titánu, tvrdeného polyméru a ušľachtilej ocele s úpravou NanTec.
Materiál remienka vodotesných hodiniek
Taktiež si môžete vybrať vodotesné hodinky s rôznym materiálom remienka, a to napríklad remienok z bio materiálu, kože, keramiky, plastu, textilu, titánu či dokonca z recyklovaných plastových fliaš či vegan friendly kože.
Tvar vodotesných hodiniek
Vodotesné hodinky si tiež môžete vybrať v závislosti od preferencie tvaru. Veľmi populárne sú napríklad okrúhle, oválne a štvorcové vodotesné hodinky.
Zapínanie vodotesných hodiniek
Veľmi dôležité je tiež myslieť na zapínanie hodiniek, a to najmä v tom prípade, že hľadáte vodotesné hodinky na potápanie. Zapínanie je dôležité najmä z toho dôvodu, aby sa vám hodinky nerozopli, nezošmykli či nepraskli. Vybrať si môžete vodotesné hodinky na:
-
štandardné zapínanie,
-
meshové zapínanie,
-
motýlikove zapínanie,
-
preklápaciu pracku,
-
šperkové zapínanie.
Veľmi pohodlné sú vodotesné hodinky s naťahovacím náramkom. Zapínanie si môžete tiež vyberať v závislosti do toho, o aké vodotesné hodinky ide. Dámske vodotesné hodinky vyzerajú veľmi trendy a elegantne so zapínaním na preklápaciu pracku, no detské vodotesné hodinky sú praktickejšie s naťahovacím náramkom. Naopak pánske vodotesné hodinky sú populárne so štandardným zapínaním.
Sklíčko vodotesných hodiniek
S pevnosťou, odolnosťou a kvalitou do veľkej miery súvisí aj sklíčko vodotesných hodiniek. Aj v tomto prípade si môžete vybrať rôzne typy sklíčka, a to buď akrylátové, flame fussion, gorilla glass, minerálne sklíčko, či zafírové, ktoré je veľmi kvalitné.
Typ vodotesných hodiniek
Taktiež si môžete vybrať vodotesné hodinky na základe typu. Obľúbené sú nielen binárne vodotesné hodinky, ale taktiež digitálne, ručičkové, kombinované a smart vodotesné hodinky.
Značka vodotesných hodiniek a ich cena
Pokiaľ túžite po skutočne kvalitných vodotesných hodinkách, ktoré budú odolné, pevné a vhodné aj na šnorchlovanie a hĺbkové ponáranie, potom si budete musieť trochu priplatiť. Vodotesné hodinky sa pohybujú v rôznej cenovej hladine, tie klasické vodeodolné hodinky do 30 metrov nájdete aj za veľmi dostupnú cenu, a to 30 €. Vodotesné hodinky prestížnych značiek do 100 metrov sú však čosi drahšie. Napríklad vodotesné hodinky INGERSOLL THE SCOVILL I05001 do 10 ATM stoja 500 €.
...menej